Ako nastaviť rodičovskú kontrolu vo Windows 10
Ako nastaviť rodičovskú kontrolu vo Windows 10

Rodičovská kontrola neslúži na špehovanie, alebo „odkladanie“ detí. Je to dôležitý nástroj na tvorbu bezpečného prostredia pre vaše ratolesti. Pretože – priznajme si to – internet je plný veľmi pokútneho obsahu.

Ak deti púšťate na svoj počítač, alebo im dáte ten svoj (poprípade tablet a podobne), určite ste sa už zamysleli nad detským účtom. Ten uľahčuje prácu rodiča a chráni dieťa pred skazenosťami sveta dospelých. Ale to nie je všetko. Detský účet dokáže obmedziť napríklad čas strávený pri počítači, alebo zabráni, aby vám potomok omylom neurobil dôležité zmeny v systéme. Čiže cieľom nie je obmedzovať alebo trestať deti, ale kontrolovať ich zdravý vývoj. Mimochodom, nie vždy sa dá spoliehať na technológie… a časom, keď potomok príde do puberty, začne byť rodičovská kontrola predsa už len nadbytočná.

Čo na to potrebujet? Samozrejme, iba zariadenie s nainštalovanými Windows 10. A musíte mať účet aj na Microsofte (e-mail) a podobný účet musíte vytvoriť aj svojim deťom. V niektorých krajinách musíte dokonca zadať aj kreditku, ale nie kvôli poplatkom, ale kontrole zákonov. No inak ale – aj vaše dietka môžu míňať vami stanovené rozpočty v Microsoft Store. Na to by hádam nezabudli :).

Potom stačí ísť do Nastavení (Settings) > Účty (Accounts) > Rodina a iní uživatelia (Family & other users). A tu môžete pridávať koľko podúčtov chcete. Určite si nechajte admina iba vy a deťom urobte len účet na úrovni užívateľ. Browsovanie na internete bude deťom fungovať iba v microsofťáckom Edge, ale podobne to býva aj na školách (kde za to platia samosprávy prestrelené sumy). Systém si väčšinu nastavení dokáže stiahnuť sám, vy ako rodič máte pod kontrolou aplikácie a weby, ktoré si deťi prehliadajú. Dokážete pracovať s detskými účtami na diaľku.

Samozrejme, nastavenia vo Windows sú len začiatok. Existuje široká paleta softvéru, ktorá dokáže zneprístupniť užívateľské účty celým sieťam, alebo dokonca krajinám.

Potom sú dôležité karty Activity (kde vidíte históriu stránok a aplikácií detského podúčtu) alebo trebárs Screen Time, kde sa dá podrobne naplánovať rozvrh, kedy bude online svet deťom prístupný. Prvýkrát s touto funkciou prišli už Windows 7. Zistíte, že detské ratingy pod 12 rokov skutočne môžu fungovať. Deťom môžete blokovať konkrétne portály – nielen napríklad kvôli dospeláckemu obsahu, ale aj kvôli množstvu prenesených dát a podobne. Mimochodom, neskúšajte tieto pomôcky na dospelých – môže to viesť ku konfliktom. Predsa len, kontrola detí je niečo iné.

Podrobnejší návod v angličtine tu.

Hotel Transylvánia 3: Strašidelná dovolenka
Hotel Transylvánia 3: Strašidelná dovolenka

Rodinný animák s Draculovcam má už tretí diel. A stále je to príjemná letná zábava. 

Za triom filmov Hotel Transylvánia stojí gigant Sony, to zistíte, keď si všímate aké smartfóny držia postavy v ruke :). Jednotka bola veľký úspech, dvojka pokračovala v svižnom tempe… a trojka, no, trojka ide takisto, aj keď dospelý divák si môže povedať, že séria tak nejak ťahá zo zotrvačnosti. Najlepších je prvých dvadsať minúť filmu – tradične. Vtedy sa ako z guľometu vystrieľajú najlepšie gagy, aby film potom trošku spomalil. Veľká škoda, že väčšinu najlepších vtipov sme videli už v traileroch – vyšli dokonca až tri rôzne upútavky, v češtine aj slovenčine.

Čo je horšie, že väčšina vtipov je stále na tú istú tému – Frankensteinove hnáty, zadok Múmie, rodina Vlkov… maličkým deťom, to samozrejme, nevadí. Bolo zaujímavé sledovať ich reakcie v kine. Stred filmu je taký cikací, to každé dietko iba zívalo a hádam každý sa vystriedal na záchodoch. Koniec s Macarenou ich bavil asi najviac… no, dospelí si asi všimli, že narážok pre ich uši trochu ubudlo.

Inak, dej sa tentokrát ani neodohráva v Hoteli v Transylvánii, ale na výletnej lodi (paródia na Loď lásky, lebo už aj starý Dracula si musí nájsť frajerku). Animák je opäť plný roztomilých príšerok…. a pribudne aj jeden dosť psycho spracovaný Van Helsing, chudák. Pozrieme sa do Bermudského trojuholníku, na Opustený ostrov a dokonca aj do Atlantídy (kde je veľké kasíno s polonahými emo krupiérmi). Je to urobené výborne, animácia už dnes nie je problém, v obrovskom rozlíšení a s atraktívnymi farbičkami.

Hudba mi prišla strašná (pomer 1 : 4 staré klasiky vs nudné pop odtrhovačky od DJ Tiesta alebo Bruna Marsa), ale to je vecou osobného vkusu. Naplánovať film na horúci júl je dobrá stratégia – ostatne, však sa aj v origináli volá Summer Vacations.

Zubná klinika: 9 poloprávd o čistení zubov
Zubná klinika: 9 poloprávd o čistení zubov

Aj v dnešnej dobe existuje veľa úvah a pochybností o tom, ako sa správne starať o svoje zuby. Namiesto toho, aby sme chodili na preventívne prehliadky, veríme poverám, ktoré môžu nášmu zdraviu viac uškodiť ako pomôcť. Takmer každý zubár alebo zubná klinika vám dokáže odpovedať na otázky v priebehu pár sekúnd. Nevidíme preto dôvod, prečo by ste mali tráviť hodiny času na internete pri zisťovaní faktov a poloprávd.

1 Žuvačky čistia zuby rovnako ako zubné kefky.
2 Čim častejšie si čistím zuby, tým lepšie.
3 Čím tvrdšie vlákna kefky, tým lepšie.
4 Nič ma nebolí, nemusím navštevovať zubára.
5 Vinníkom zubného kazu je cukor.
6 Denné čistenie niťou, ničí ďasná.
7 Sóda bikarbóna mi nezničí sklovinu.
8 Čím zdravšie zuby, tým belšie.
9 Nemusím si čistiť zuby, používam ústnu vodu.

Záver
Nemali by sme sa vyhýbať preventívnej prehliadke, či už z lenivosti alebo zo strachu. Prevencia je skvelá vec ako udržať svoje zdravie pod kontrolou, skôr než vznikne problém. Rovnako tak, môžete hociktorú z uvedených chýb konzultovať priamo so špecialistom a zistiť viac o tom, ako získať zdravšie zuby. Ak ste v Bratislave nový, alebo máte pocit, že váš terajší zubár zanedbáva váš chrup, vyskúšajte súkromnú zubnú kliniku Dent32.

Coco
Coco

Smrť je až prekvapujúco farebná záležitosť.

Rok sa ešte ani nezačal a v kinách nám pristála pecka, o ktorej mnoho ľudí tvrdí, že je to hit roka (aj keď neviem či 2017 alebo 2018 – ale to je jedno). A je to tak, Coco je naozaj paráda… aj keď hlavná postava nie je Coco, ale chlapec Miguel.

Pixar u Disneyho svoju vysokú latku nepodlieza, naopak, dvíha ju opäť vyššie. Coco má až prekvapujúco dobrý (a dospelý) dej, viem si ho predstaviť ako fantasy film pre dospelých… áno, témy ako rodina je nadovšetko a sláva je iba poľná tráva, to sú dobré poučky pre deti. Ale téma smrti, staroby, zabúdania na príbuzných, do toho hromada parádnej muziky a, samozrejme, veľmi pekné vyleštené farebné obrázky. No, a pár poldecákov tequily a indiánskych legiend do toho :).

Bolo zaujímavé pozorovať reakcie detí v kine. Už tradične sa to tam hemžilo drobizgom, čo zrejme ešte ani nevie chodiť na nočník a rozprávke asi veľmi nerozumeli. Hneď zo začiatku začal ten ruch, chodenie na záchod apod… v strede filmu, keď sa tempo zvoľnilo a prišlo na trochu vysvetlovačiek si detičky už zúfali a tenké hlásky sa pýtali, kedy sa to už skončí. A napokon v poslednej časti detičky stáli a ani nedýchali – úplne ich to chytilo, len sem tam sa nejaký spýtal, či tá babka vo filme umrie. Čiže áno, Coco zaujal veľmi aj deti. (A aj dojal k slzám všetkým, videl som ako si jeden tatino začal pozerať Facebook a stávkové kancelárie na telefóne, keď prišlo na najsrdcurvúcejšie scény).

Je to veľmi dobrý príbeh, len dúfam, že Pixar neotvoril Pandorinu skrinku s tou témou umierania a nebudú ich teraz napodobnovať aj iné štúdiá :). Predsa len, stále ide o film primárne určený deťom.