Pekná rozprávka, ale za toľké peniaze (215 miliónov dolárov) sme čakali predsa len niečo viac. Škoda.

Niežeby šlo o vyslovený prepadák. To nie. Ale veľa ľudí opúšťalo kino so zmiešanými pocitmi. Keď odíde ten pocit nadšenia z výpravy a akcie, keď sa divák zamyslí – hm, hm. Nebolo to ono.

Čo bolo na filme najlepšie? Tvorcom sa predsa len podarilo vytvoriť rozprávkovú atmosféru. Bohaté, pestré, farby (často označované za gýčové, ale do Disney rozprávok pre deti to jednoducho patrí). Zámočky, obloha ako cukrová vata, rozprávajúca opica. Bolo tam niečo zo staršieho Holywoodu. Čarodej Oz je predsa staršia knižka.

Mimochodom, príbeh nie je z knihy, scenárista sa pokúsil vytvoriť dej, akúsi predkapitolu, čo sa odohrávala pred knihou. Podarilo sa mu to, ale za cenu toho, že použil tú najklišovitejšiu zápletku na svete – rebel vedie svoju slabú armádu dobra proti zlu. Trochu tu chýba posolstvo z knižky, že každý niečo hľadáme a možno to už dávno máme. Plus, neviem prečo, ale zdá sa mi, že príbeh pre dievčatá sa zmenil dosť na príbeh pre chlapcov :).

Režiséra Sama Raimiho poznáme hlavne z trhákov Spiderman 1 až 3. Zmysel pre fantastické a detailné svety nepochybne má. V krajine Oz sa ale neveľmi našiel (a to produkoval aj Alicu v krajine zázrakov). Rovnako ako jeho obľúbený herec James Franco. V Spidermanovi žiaril ako Harry Osborn, v krajine Oz mu to jednoducho nejde. Hrá o dušu, to je pravda, ale nejak sa mi toho lacného podvodníka nepodarilo uveriť. Aj tie čarodejnice nie sú žiadne shakespearovky… Veľké oči Mily Kunis film nezachránia, keďže Oz je aj tak pekne prelietavý chlapík.

Najväčším nedostatkom filmu je nedostatok nadhľadu. Nie je to uvoľnené, neodsýpa to. Občas sa človek nudí, metráž mohla byť kratšia – respektíve vyplnená lepšími nápadmi. A hlavne, vtipmi, vtipmi. Humor tu síce je, ale málo. Dnešné rozprávky majú byť srandovné, to je proste trend. Chudák opička a trpaslík herold zábavu na 2 hodiny nedokážu obstarať.

Efekty tiež občas krivkajú. Ako sme povedali – rozpočet filmu bol obrovský. Ale občas to vyzerá ako vo veľmi lacnom seriáli. Farebné krajinky sú pekné, ale animácie pôsobia občas lacno ako v reklame z 90-tych rokov. Komparzistov (kostýmy sú tip top) je málo. Lietanie čarodejníc je nesmierne nešikovne spracované – divák vyslovene vidí, ako ju v štúdiu zavesili na laná. A zlá podoba čarodejnice Teodory – opäť, hm, hm. Žeby sa za dvesto miliónov dolárov nedalo v maskérni (alebo grafickom štúdiu) vykúzliť niečo lepšie?

Naopak, najlepšími boli asi scénky s porcelánovou bábikou. Občas tiež vtipné, ale väčšinou melancholické – pri nej jedinej to neprekážalo. Čiernobiely úvod, tiež dobrý nápad. Do duše čarodejníc sme ale veľmi nenahliadli (inak, mali byť štyri, každá v zámku na každej svetovej strane, ale vo filme sú len tri). Rozprávku môžete smelo vzhliadnuť, ale míľnik v histórii to nebude.