Stolovanie a kŕmenie detí

Prvé kŕmenie, alebo vlastne ochutnávanie jedla bábätkom vo veľkej miere závisí od jeho mamičky.

Podľa písaných noriem, nekojené dieťa prikrmujeme od 4. mesiacov a kojené dieťa od 6. mesiacov, ale každá mamička začína, kedy ona vie, že dieťatko je pripravené.

My sme si v prvej fáze prešli len ochutnávaním, oblizovaním, žiadne veľké jedenie sa nekonalo. Chceli sme v prvom rade predísť možným alergiám, kedy je tzv. imunologické okno. Keď sme už prešli v 6. mesiacoch na vyšší level,že ideme jesť, začali sme jedným druhom, ktorý sme podávali 3 dni a odsledovali si, či nám náhodou nevznikne potravinová alergia. Po 3 dňoch sme pridávali ďalšie jedlá. Ale to asi robí väčšina z vás.

A ako si to uľahčiť? Napríklad aj touto perfektnou vychytávkou. Lyžiča na kŕmenie so stláčacím zásobníkom značky Boon, úplna topka naozaj. Jednoducho naplníte zásobník potravinou a tu postupne vytláčate na lyžičku a kŕmite dieťatko. U nás to bola aj veľká sranda, veľmi sa mu to páčilo, ako sa jedlo vytlačí na lyžičku. Zásobník je dostatočne veľký, má až skoro 90 ml obsah. Čiže naplníte a kŕmite. Výborne sa nám tým papala zelenina, ale aj ovocie.

Ďalšia super vec, ktorá u nás ešte stále fičí a to už máme 11 mesiacov je silikónové kŕmitko, ale aj zároveň hryzátko, taktiež od značky Boon. Prednosťou je, že dieťatko sa vlastne kŕmi samé. Jednoducho nakrájate napríklad jabĺčko, vložíte do zásobníka s dierkami a dáte malému maškrtníkovi do rúk. Postupne vycucá jabĺčko, doporučujem nájsť si štavňaté jabĺčka. Samozrejme, papáme jablko aj v pevnom skupenstve 😊 nakrájané, ale takto cez kŕmitko sa už od 7 mesiaca nemusím bať, žeby mu kúsok jablka zabehol. Krmítko je vhodné na rôzne druhy ovocia a zeleniny, čo má šťavu a dieťatko môže cuckať.  Super sa pri tom zabaví, chvíľku je ticho a aj obrúsi ďasná.

Dôležité pri kŕmení a stolovaní sú tanieriky a lyžičky. Začínali sme teda aj malou plastovou lyžičkou a už spomínanou lyžičkou so zásobníkom. Väčší počet plastových lyžičiek je k nezaplateniu a ešte je dobré si ich rozhodiť napríklad u babiek, alebo u tých, komu chodíte najčastejšie. Nemusíte vždy myslieť nato, či máte so sebou lyžičku.

Neskôr už pekne papáme kovovou detskou lyžičkou a občas aj vidličkou. Výber je naozaj veľký, farebné rúčky, rúčky s reliéfom zvieratiek, alebo aj jednoduché kovové detské príbory.

Výber je naozaj veľký, stačí si len vybrať. Na www.edomace.sk je ich neúrekom.

Tanieriky používame porcelánové, mám ich najradšej, ale teda ešte stále kŕmim ja, nepapá sám. Nato mu ešte chvíľu dávam čas, aj keď teda občas sa mi zdá, žeby sa najradšej už kŕmil sám. Preto sa nebojím, že mi zo stoličky poletel porcelánový tanierik.

Parádna vychytávka sú protišmykové taniere, ktoré sa jednoducho upevnia o stôl alebo podnos na jedálenskej stoličke, veľkou prísavkou. Sú vybavené ešte jednou predĺženou stranou, ktorá slúži ako „podbradník“ na tanieriku, jedlo, ktoré dieťatku vypadne z úst sa naspäť vráti do tanierika. Túto vychytávku opäť prináša značka Boon.

Obedové detské súpravy väčšinou obsahujú tanierik alebo hlbokú misku, plytký tanierik, pohárik.

Ponuka materiálu je taktiež široká ako je porcelán, plast, melamín alebo kombinácia melamínu a bambusu. Výber dekórov je naozaj nevyčerpteľný. Veď posúdte sami, stále rozširujeme ponuku.

A hlavný kúsok, ktorý teda nesmie chýbať pri každom chode jedla je podbradník 🙂

A v čom dávať dieťatku napríklad maškrtku, chrumku, piškótku, doma, super v aute je miska s dvoma ušami, ktorá má vo víčku otvor a dieťatko s malou rúčkou si vyyberá maškrtku, bez toho aby narozsýpal všade okolo. Vyberie len jednu chrumku spapá a potom sa zaoberá vyťahovaním druhej.

Milujeme aj náš super pohárik, ktorý sa nevyleje, je piteľný po celom obvode 360, má dve uši pre lepšie uchopenie. Dieťa pije samé, kedy má chuť. Od kedy máme tento super pohárik, máme perfektný pitný režim. Nemusím si aj ja sama pripomínať, že aha musím mu dať piť. Kedže my sme nepoužívali flašu s dudlom, pijeme z pohárika pomerne skoro, už od 6 mesiaca. Uprednostňujeme vodu, ale teraz v zime, sme už vyskúšali aj čaj. Pohárik je naozaj MUST HAVE  a naozaj ho doporučujem kade chodíme.

Dôležitá je aj príprava jedla, najskôr sme všetko naparovali, neskôr už varili a varíme ešte doteraz. Zdravé varenie je v smalte, je to prakticky ako varenie v skle. Doporučujem kvalitné srbské hrnce Metalac, kde je naozaj tradičná poctivá výroba, mala som tú čest vidieť naživo výrobu v Srbsku.

Okrem varenia, majú aj smaltované misky na uskladnenie jedla do druhého dňa, perfektné do chladničky.

Ale samozrejme, obľúbené aj u nás sú sklenené misky na skladovanie, tie mám naozaj vo veľkom množstve a rôznych veľkostí.
No a načo som na záver zabudla? Keďže tu máme november a ochladenie sa nezabudnutelne blíži a my sa zrejme čoskoro pôjdeme sánkovať, musíme si so sebou pribaliť teplý čaj alebo vodu, aby nám vydržala žiaduca pitná teplota, voda aspoň v  izbovej teplote a čaj o niečo teplejší, nevieme si vynachváliť tieto dizajnové termosky s nerezovým vnútrom.