Americkým produkciám vyrástla nová konkurencia na nečakanom mieste – v Španielsku. Režisér Manuel Sicilia a tím na všetko odhodlaných Španielov prišiel s hrdinským príbehom mladého rytiera Justina, ktorý v klasickom príbehu vyrastie z tenučkého chlapca na rovnako tenučkého hrdinu v blýskavom brnení. Vlastne to ani je rozprávka ako skôr rytierska stredoveká legenda – nie sú tu čary, ani nadprirodzené veci (ak nepočítame lietajúceho krokodíla a liečiteské schopnosti učencov v plášti).

Film má vraj podpriemernú grafiku a animáciu. Kde to niektorí kritici vytiahli, nevedno. Nie je to pravda, výtvarná stránka je na úrovni. No, nie sú tu veľkolepé výpravné scény plné armád a majestátnych preletov kamery nad bojiskom, ale veď o tomto to ani nie je. Toto je výprava za hľadaním odvahy. Animácie pôsobia výborne, pohyby sú možno o pár mikrosekúnd dlhšie ako pixarovské, ťažko to popísať – no, Američania majú zdatnú konkurenciu. Postavičky sú roztomilé… a keď sa Talia nahodí do outfitu dobrodruha, kto by sa viac staral o rozmaznanú povrchnú Laru.

Scenár je trošku, trošičku kostrbatý… možno že autori nemajú ešte tú holywoodsku zručnosť, neviem. Ale je tu dosť vtipov a svojráznych charakterov. Dej neuspáva a krajinky naokolo sú pekné. Starí majstri rytierskeho umenia vedia dobre čo robia, a trochu tej rytierskosti ostalo aj v hlavnom zloduchovi. Škoda, že krokodíla Gustava autori nevyužili viac ako sa avizuje v ukážke, alebo že koňa klaunských zlodejov kompletne okopírovali z filmu Tangled (až na tú farbu). Príbeh je jedno veľké 1000-krát prežuté klišé, ale ako zvyčajne – pri filme pre deti toto neriešime.

Mimochodom, celé to začína nápisom Antonio Banderas presents (v skutočnosti je len jedným zo štyroch producentov, ale jeho meno má cveng). Vo filme Antonio nadaboval toho najväčšieho babráka – Sira Clorexa.