Tak tu máme novú Disney princeznú: Rayu. Táto vraj vznikla čisto v home office s poradami po internete – 400 domácností žhavilo počítače, aby vznikla výpravná disneyovka. A keďže to firma od istého času berie geograficky, po severskej Frozen a tichomorskej Moane tu máme prvú juhoázijskú princeznú.

Ak si myslíte, že každým projektom Disney dosiahol maximum a stačí udržiavať  štandard, máte pravdu spolovice. Čo sa týka vizuálu – opäť sa to posunulo dopredu. Kráľovstvo Kumandra je krásne nakreslené, neskutočné farbičky, zdá sa, že všetky postavičky sú akosi jemnejšie a premakenejšie. Pravý Disney.

Žiaľ, aj príbeh je taký štandardný – je to naozaj len kvapka vietnamských, thajských alebo laoských legiend (možno i filipínskych alebo indonézskych – lokalita nie je úplne jasná). Inak je to také medzinárodné a pre deti. Príbehu chýba rafinovanosť Pixaru, alebo trebár vtipy, ktoré na vás vyskakujú každé dve sekundy v Hoteli Transylvania. Humor tu je, ale nie až tak veľa. Presladených dojímavých scén na konci je naopak až až.

Raya je sympatická postavička. Nemá síce osobnosť (je to strašná klaďaska a talentovaná bojovníčka, inak nič), ale tak už to chodí. Film je o niečo dlhší ako zvyčajne a divák sa musí orientovať v číslovke päť – je päť hlavných kmeňov, päť častí drahokamu, päť drakov, všetkého je pätica.

Príbeh je, ehm, o pandémii. Druun sú akési zlé bytosti bez backgroudu, v podstate sú ako choroba, ktorá spôsobuje skamenenie človeka (ktorého je možné odkameniť, aby bol šťastný koniec). S pandémiou bol akýsi problém  – v rozprávka nakoniec nikto nesmel umrieť, aby to bola mierumilovnosť našponovaná na maximum. Dračicu Sisi mohli urobiť divnejšiu (ako bol pôvodný zámer), urobili tu pár narážiek na to, že je LGBTI, aby mali noviny o čom písať – marketingová nuda. Posolstvo filmu je o priateľstve a dôvere… hm, opäť recyklovaná myšlienka. Škoda, že sa Disney tak veľmi bojí urobiť sem-tam narážku pre dospelých, ktorá je deťom ukradnutá, kým je  na čo sa dívať.

Na csfd je napísané, že nová rozprávka je muzikál – ale nie je. Disney tentokrát vynechal piesne. To je ohromná škoda. Zrovna niečo ázijské mohlo byť super. Prehnané muzikály sú nuda, ale filmu veru chýba nejaká fajnová melódia alebo pieseň – len na konci príde pieseň, ktorá (keby bol film v kine), by zanikla v tom ruchu ako sa všetci ponáhľajú na záchod.