Pred pár rokmi vznikla v Nemecku akcia: miesto vianočných pohľadníc poslali do Nepálu chudobným deťom školské tašky. Nepálske deti mali ohromnú radosť – a zároveň veľký úžitok z daru. Rodičia si tentokrát nemuseli trápiť hlavu s tým, ako je taška pevná, zdravá pre chrbitcu, ako vyzerá – tak ako si každý rok lámu rodičia u nás.

Školská taška (alebo ak chcete – batoh či ruksak) existuje len sto rokov. Aj predtým chodili deti do školy, ale veci si nosili jednoducho v rukách (nebolo ich veľa), poprípade zviazané motúzom. Pritom je dnešný batoh pevný a spoľahlivý priateľ – jeho darovaním pod stromček zároveň darujete vzdelanie, hovoríte deťom, že učiť sa je dôležité a na najväčší sviatok v roku to má slávnostný ráz.

Bathohy sa zrodili z čistej potreby – školákom (a aj tým najmenším) jednoducho pribúdali veci a predmety… a stále pribúdajú. Batoh rozkladá celú váhu rovnomerne na obe ramená a opiera ju o chrbát. Je to ideálna pozícia ako nosiť náklad. Batoh je cestovná pomôcka a dlhé roky najviac cestujete za školou. Prioritu podľa akého kritéria vyberať tašku môžeme zoradiť aj takto:

  • pevnosť a odolnosť, aby vydržala dlhšie než polroka
  • pohodlie, lebo nepohodlnú tašku nikto nechce
  • štýl a vzhľad (ak si to nemyslíte, vaše deti si to myslieť budú)
  • funkcie (ako je množstvo priehradok, šikovné zipsy, objem a pod.)

V taške má byť upratané, veci nemajú lietať pri pohybe a určite nemajú trča ostré rohy cez celtovinu. Upratovaním svojej školskej tašky sa deti učia k poriadku. Deti bývajú majetnícke a so svojou obľúbenou taškou sa stožnia – niektoré možno nebudú chcieť po čase inú (alebo horšie – budú chcieť inú, keď uvidia nejaký trend na internete alebo na spolužiakovi).

V každom prípade je taška skvelý darček, s ktorým nič nepokazíte.