Pre rodičov únava a zháňanie, pre deti 365 dňové čakanie a napätie – pre vás niekedy stres a námaha, pre potomka čas voľna a kúziel. Nepokazte si Vianoce, užite si a pamätajte si, že obdarovávanie má byť zdrojom radosti a nie starostí.

Najžiadanejšie darčeky sú pre školákov na prvom stupni ZŠ, na druhom sa im začne skokovo preklápať vkus na tínedžerské veci. Školská taška pre prvákov je win-win darček pre obe strany – pre mamičku aj pre malého školáka. Mamička si vybaví starosť, aby bola taška veľká, dobre sa nosila, mala všetky priehradky, aby sa hneď nerozpadla a mala dostatok popruhov, a školák dostane svojho spoločníka na niekoľko rokov. Taška ho bude sprevádzať povinnosťami, ale aj detskými radosťami v najkrajšom období jeho života. Školský batoh má byť zdravý pre chrbticu, má spĺňať všetky zdravotné a bezpečnostné parametre, ale má sa aj páčiť deťom, má odrážať ich vkus, ich obľúbené rozprávky a podobne.

Vianoce lákajú, Vianoce zvádzajú. Nie je treba to preháňať s nákupom darčekov. Dôležitejšie ako kvantita je dobre sa trafiť do vkusu, poznať ho a vedieť, čo mu spraví radosť. Deti, ktoré nemajú peniaze sa vám pokúsia urobiť radosť tým, že vám niečo nakreslia alebo vyrobia – a vy im urobíte radosť, že budete mať z toho radosť. Nepreháňajte to na Štedrý večer s jedlom, ani s fotografovaním – sústreďte sa na rodinu a oddych.

Vianočné darčeky pre deti nemusia byť len lapače prachu, ale niečo, čo podnieti ich fantáziu a kreativitu – knižky, vzdelávacie hry, niečo poučné a zábavné naraz. Niektoré veci vyzerajú zaujímavo, ale sú užitočné – vankúše, detské obliečky, pyžamá, dáždniky. Stolné hry, ktoré môžu zaujať aj starších súrodencov, zábavné sady, ktoré len tak mimochodom trénujú koncentráciu a jemnú motoriku.

Povzbudzujte deti, aby vymýšľali nápady na darčeky, ktoré by chceli ich súrodenci, starí rodičia alebo rodinní príslušníci. Je to dobrý spôsob, ako ich odpútať od pozornosti a prinútiť ich premýšľať o iných. Môžete im dokonca pomôcť s balením darčekov, keď už boli kúpené. A potom sa nechajte veľkoryso obdarovať tiež.

Keď ich vybavíte peračníkmi, knižkami a školskými taškami, nezabudnite aj na drobnosti, ktoré sú len tak pre radosť.