„Ako rodič, moja práca číslo jedna je držať moje deti v bezpečí,“ napísala v apríli Liat Ben-Zurová, jedna z margetingových viceprezidentiek Microsoftu. Predstavila novinku v prehliadači – Detský režim (Kids mode po anglicky, Režim pro děti v češtine). Ide o nový režim pre deti vo veku od 5 do 8 a od 9 do 12 rokov. Ide o oveľa jednoduchší a intuitívnejší systém ako sú doterajšie Family Safety funkcie. Prakticky stačí jeden klik a ste v tom.

Detský režim zatiaľ spustili len v USA a v angličtine. Návody a nápovedy nájdete vo všetkých jazykoch – režim sa pripravuje aj pre nás. Existujú aj slovenské články na slovenských portáloch, ale zdá sa, že ide o prebraté správy a autori článkov si nevšimli, že režim ešte u nás nefunguje :).

Tento režim je oddelený od Detského účtu, ktorý existuje v prostredí Windows už dlhšie. Ani Rodinné zabezpečenie v nastavení browsera sa netýka tohto režimu – ide o novinku, kde prepnutím jedného prepínača prispôsobíte prehliadač Edge tak, aby deti ostali chránené duševne, emocionálne a aj fyzicky. Nuž a samozrejme – vzhľad je plno prispôsobený deťom. Microsoft spolupracuje so spoločnosťou Disney, takže nie je prekvapením, že mnohé témy prehliadača sú Disneyovky. Zmení sa aj dizajn, zvuky, animácie a komplexnosť funkcií… Logá, ikony, ovládanie – všetko je zrazu detskejšie. Deti majú pár jednoduchých možností ako si môžu vzhľad zmeniť podľa svojho gusta.

Ako zapnúť Detský režim

Jednoducho, vpravo hore kde vidíte okrúhlu ikonku svojho účtu / profilu, kliknite a tam vidíte prepínač na Detský režim. Samozrejme, musíte mať nainštalovaný Windows 10 a Edge by ste mali mať najlepšie v poslednej možnej verzii (v čase písania tohto článku je to cca. 90.0.9 atď.) Niektoré počítače majú s novinkou problém – to by nebol Microsoft, keby to fungovalo na 100%.

Režim nejde vypnúť bez hesla – to máte len vy, ako dospelý. Prehliadanie je možné len cez vyhľadávač Bing Safe Search, do ktorého môžu rodičia posielať na posudzovanie stránky, ak náhodou nájdu niečo, čo umelej inteligencii ušlo. V tomto vyhľadávači sa nachádzajú len schválené stránky, nič nového bez schválenia by tu nemalo prekĺznúť. Režim sa bude spúšťať vždy automaticky, v prípade, že si vaše deti berú vaše zariadenie bez vášho dovolenia. Nuž a ako inak – prehliadač v Detskom režime beží na celej obrazovke, aby deti nemali prístup k iným aplikáciám a tajným zákutiam v zariadení dospelákov.

Spusteniu režimu predchádzal rozsiahly výskum, ktorý si nechal Microsoft urobiť: zistilo sa, že vyše 50 percent dospelých sa o svoje počítače a telefóny aspoň občas delí s deťmi, pretože nie každá rodina si môže dovoliť luxus, že malé deti majú zariadenia len pre seba. To, čo je pre dospelého len pracovná stanica, môže byť pre dieťa nebezpečné územie. Zostáva nám dúfať, že režim bude rollovať aj mimo USA a anglicky hovoriace krajiny.