Určite si ešte pamätáte, ako vám mama kedysi prízvukovala, že raňajky sú najdôležitejším jedlom celého dňa a že keď sa poriadne nenaraňajkujete, dostanete žalúdočné vredy. Je to pravda, alebo len marketingový ťah firiem, ktoré ponúkajú raňajkové zmesi, vločky a cereálie?

Ak budete raňajkovať, priberiete

Vedci zistili, že neexistuje rozdiel v rýchlosti metabolizmu medzi tými, ktorí raňajky jedávajú a tými, ktorí ich vynechávajú. Zistili však aj to, že 90 % ľudí, ktorým sa podarilo schudnúť, v skutočnosti raňajkuje. Raňajky by mali tvoriť 25 % jedla, ktoré denne zjete. Ak sa totiž ráno nenaraňajkujete, hrozí, že počas dňa dostanete nekontrolovateľný hlad a nahádžete do seba všetko, čo vám príde pod ruku. A od toho sa priberá určite viac, než od uvážlivo pripravených raňajok. Ak držíte diétu, pri raňajkách si napriek tomu doprajte to, čo vám naozaj chutí. Hneď sa vám bude deň začínať príjemnejšie.

Cereálie sú určite lepšie, než slanina

Toto tvrdenie určite nie je stopercentne pravdivé. Ak si dáte vajíčka s vysmážanou slaninou a párkom, vaše zdravie sa vám určite nepoďakuje. Ale ak si napríklad túto kombináciu ugrilujete a vajíčko uvaríte, môže ísť o zdravšiu kombináciu, než sú častokrát cereálie s vysokým obsahom cukru a sacharidov.

Rovnako nie je zdravý pomarančový džús, ktorý je doslova cukrovou bombou. Namiesto po cereáliách a džúse teda siahnite radšej po celom ovocí a jedlách s obsahom proteínov a zdravých tukov, čo je napríklad ovos (v podobe vločiek a kombinácii s ovocím a mliekom môžete dosiahnuť aj dobrú chuť) alebo proteínový shake – napríklad z eshopu MyProtein. Využite aj MyProtein zľavový kód zo stránok KuponyZdarma.sk a nakúpte tak online s exkluzívnym kupónom lacnejšie.

Mali by ste raňajkovať hneď po zobudení

Toto tvrdenie je ďalší mýtus. Môžete ním dosiahnuť akurát to, že hodinu po prvých raňajkách, ktoré do seba nasilu dostanete, si vaše telo bude pýtať raňajky druhé a ručička váhy sa tak potom logicky pohne do tej nesprávnej strany. Skúste sa viac sústrediť práve na to, čo si vaše telo pýta – pokojne raňajkujte až hodinu po zobudení, trebárs aj v práci.

Káva je u dospelých vítaná, tá by však nikdy nemala byť na prázdny žalúdok. Dôležitá je aj jej správna príprava. Tu by ste mali poznať, čo hovoria odborníci o tom, ako si správne pripraviť kávu doma.