To, že rodičia šetria deťom na budúcnosť a starkí im strkajú rôzne darčeky s úmyslom zabezpečiť im finančnú budúcnosť – je stará známa vec. Je zlato vhodné ako darček pre deti, trebárs už v útlom veku? Samozrejme, že je.

Zlato je zrozumiteľné všetkým ľuďom v každom veku: je súčasťou hier a príbehov, ale aj serióznych ekonomických analýz a politiky. Investičné zlato je výborná voľba pre tínedžera, u ktorého sa ráta, že bude chodiť na vysokú školu, s čím sa spája nemálo výdajov. Tak za prvé: zlato je bezpečný prístav. Jeho ceny, samozrejme obmývajú vlny rôznych geopolitických kríz, ale je tu s nami tisícročia a ako kov má zlato skvelé vlastnosti a je nezameniteľné.

Budúcnosť je neistá, papierové peniaze a virtuálne peniaze na účtoch v dobe inflácie rýchlo strácajú hodnotu. Vzácne zberateľské mince, poprípade tehličky, výlisky, vyliatky (po anglicky bullion) môžu byť súčasťou dedičstva, ktoré po rokoch naberá na cene. Vlastníctvo zlata nemá iné riziko než to, že vám ho môže niekto fyzicky ukradnúť. Jeho predaj je možný bez zbytočného papierovania, dokumentov a certifikátov – zlato nepodlieha príliš štátnej kontrole a zdaneniu a jeho hodnota je zrejmá sama o sebe. Na západe sa už spoločnosti, ktoré emitujú zlaté a strieborné mince dovtípili, že umelecké vyobrazenia na minciach nemusí byť vždy len klasické umelecké, ale že dobre sa predávajú aj mince s motívmi z popkultúry, napríklad zo sveta Star Wars – naozaj také mince existujú a ich rýdzosť zlata je veľmi vysoká.

Samozrejme, drahé kovy nie sú na hranie – a je otázne, ako veľkou hodnotou  chcete „rozmaznávať“ svojich potomkov. Návratnosť do investície do zlata z pohľadu desaťročí sa v minulosti ukázala ako mimoriadna – ak ste počkali trebárs 18 rokov na dovŕšenie dospelosti potomka, tak ste na rozumne nakúpenom investičnom zlate mohli získať takmer 500 percent pôvodnej hodnoty. V zlate sa majetok jednoducho posúva z generácie na novú generáciu, pretože naozaj nepodlieha zvláštnym predpisom. V anglosaských krajinách je normálne, že existujú juniorské služby na ukladanie zlata v dôveryhodných inštitúciách (čo ste mohli vidieť napríklad vo firme Harry Potter, kde malý chlapec dostal rozprávkové bohatstvo – na štúdium).

Zlato a v menšom vydaní striebro predstavujú bezpečnosť v neistých časoch, ak štáty začnú nerozumne tlačiť peniaze a ekonomické opatrenia sa im vymknú z rúk, investori s bezpečnými vkladmi preplávajú cez krízu najlepšie.