Gumkáči

Gumkáči

Rytierske časy a stredoveké mýty sa stali predlohou pre slávny seriál Gumkáči. Na ich Gumidžús a bláznivé skákanie si určite každý spomenie. Seriál bol tak úspešný, že práve z tejto série vzniklo najviac televíznych dielov zo všetkých disneyoviek. V Čechách bol seriál kompletne jazykovo upravený pre domáce pomery – všetky mená a názvy miest sú výrazne počeštené. Na Slovensku prekladatelia ponechali postavám ich originálne anglické mená.

Gumkáči je rasa starobylých medvedíkov, ktorí voľakedy nažívali v mieri s ľuďmi. Tie časy sú už ale preč, Gumkáči sa pred ľuďmi skrývajú a tí veria, že existencia Gumkáčov sú len rozprávky pre malé deti. Napokon, väčšina Gumkáčov zmizla v zámorí a v našom príbehu vystupuje iba šestica starousadlíkov.

Prvým človekom, ktorého pustili medzi seba po stáročiach je mladý panoš Cavin – keď ho omdletého objavili v lese, mal pri sebe mocný gumkáčsky amulet, ktorý zdedil po starom otcovi. Cavin si dôveru Gumkáčov získal tak, že keď sa omylom napil gumidžúsu, nezneužil svoju novonadobudnutú silu proti nim.

Naši Gumkáči žijú spokojne vo svojom údolí a ich svoje príbytky budujú v pohodlných norách pod posvätným stromom. Pod lesom sa vinie zložitá reťaz obrovských jaskýň, v ktorých sa Gumkáči bezchybne vyznajú a dokážu v tejto spleti neuveriteľne rýchlo cestovať. Neďaleko sa nachádza hrad Dunwyn, odkiaľ ľudskej ríši vládne kráľ George, v ktorého službách slúži veľa rytierov ako napríklad Sir Tuxfort a ďaľší.

Esenciou šikovnosi našich hrdinov je Gumidžús, čarovný nápoj vďaka ktorému dokážu bleskurýchle odskákať z dohľadu (ľuďom zase pridáva obrovskú silu). Gumidžús varia zo zvláštných rôznofarebných bobúľ, o ktorých vedia len oni, kde sa majú zbierať. Recept zvyčajne pozná len najstaršia členka rodu, ktorá ho odovzdáva ďalej mladším učniciam.

Neoficiálnym vodcom šestice Gumkáčov je Gruffi, zručný remesleník, ktorý neustále konštruuje ochranné pasce a iné zariadenia. Cudzincom sa javí ako ufrfľaný mrzút – má rád, keď sa veci robia po gumkáčsky a nedôveruje okoliu. Práve pre jeho zodpovednosť a obozretnosť si ho ostatní veľmi vážia, i keď často nie je práve najzábavnejším spoločníkom.

Najstarším Gumkáčom je Zummi, ochranca vedomostí svojho ľudu. Je niečo ako čarodejník, ale pekne zúbudlivý a často nemotorný. Kúzla má napísané na papierikoch, ktoré neustále ťahá zo sebou. Pozná staré príbehy a ako jediný sa vyzná v zaprášených magických knihách.

Grammi je úctyhodnou pramatkou rodu, ktorá často nesúhlasí s Gruffim a napomína ho. Je to domáca gazdinká, ktorá jediná vie navariť čarovný nápoj. Túto vedomosť raz odovzdá Sunni, keď dospeje. Grammi sa páči, keď majú mladí ľudia dobré spôsoby a rada spomína na svoju mladosť.

Sunni je mladá tínedžerka, ktorá sníva, že sa stane princeznou. Rýchlo sa skamaráti so skutočnou princeznou Calou. Je presným opakom Gruffiho, priateľská, milá k okoliu, chce sa čo najviac dozvedieť o ľudoch, ich zvykoch, móde či hudbe. Páči sa jej gumkáč-umelec Gusto, ktorý nepatrí medzi skupinu hlavných Gumkáčov.

Najmladší je Cubbi, Gumkáč s ružovou srsťou, ktorý nosí zbrojnoškú čiapku a drevený mečík. Jeho snom je stať sa slávnym vojvodcom. Hneď sa spriatelí s ľudským panošom Cavinom. Lákajú ho tajomné príbehy o pokladoch, vyhľadáva dobrodružstva, často sa nadchýňa, keď má možnosť potrestať zločincov.

Tummi je tučný Gumkáč, ktorý pôsobí na prvý pohľad prispato a nie veľmi duchaplno. Grammi ho musí neustále strážiť, aby jej nepojedol bobule. Hoci nevyzerá dôvtipne, v skutočnosti je veľmi zručný a všestranný remeselník, námorník, záhradník, či umelec.

Igthorn a Toadie

Nuž a čo by to býval za disneyovský príbeh, keby sa v ňom neobjavovali aj rôzni kriváci. Hlavným zlosynom v gumkáčskom svete je Vojvoda Sigmund Igthron, bývalý rytier na dvore kráľa, teraz vo vyhnanstve za sprisahanie proti korune. Neustále spriada plány ako dobyť hrad Dunwyn. Navyše sa dozvie o existencii Gumkáčov a ich čarovného nápoja.

Jeho hlavnou silou sú obri (po anglicky Ogres), ktorí mu slúžia na jeho hrade Drekmore. Obri sú veľkí, hlúpi a ľahko ovládateľní. Ľudia sa ich boja a utekajú, len čo ich zočia. Najchytrejší obor je najmenší z nich – Toadie. Síce mu to páli a vie čítať a písať, ale zase je aj najúslužnejším pucflekom vojvodu. Neustále sa ponižuje, ku koncu seriálu sa i on podučí čosi o cti a službe kamarátom.

Gumkáči musia čeliť aj zlej čarodejnici Lady Bane, ktorá túži získať ich zázračný amulet. Autori sa pri tvorbe jej postavy vraj nechali inšpirovať historickou postavou Lucreziou Borgiou. Táto čarodejnica na chvíľu uzavrie spojenectvo so zlým vojvodom a dokonca príjme aj jeho pozvanie na „rande“ hoci sa obaja neznášajú.