Tryskáč McKač

Beznádejné nemehlo Tryskáč McKačStretnúť Tryskáča bez jeho leteckých okuliarov a frajerskej šály pilotného esa je takmer nemožné. Tryskáč je profesionálny pilot, ktorý pracuje pre Držgroša McDucka – no ako sa to vezme. Je to totiž nenapraviteľný babrák a v živote zrejme ešte neabsolvoval let, pri ktorom by nehavaroval. Okrem iného môže napríklad za to, že na Cheopsovej pyramíde v Egypte chýba vŕšok ihlana (odrazil ho pri odlete z krajiny).

Ťažko povedať, prečo lakomec ako Držgroš zamestnáva káčera, ktorý zničil viac lietadiel ako nemecká armáda v Druhej svetovej vojne. Možno preto, lebo Tryskáč je hrdina – možno nie naozajstný ako Indiana Jones, ale statočne s tým bojuje. Dá sa na neho spoľahnúť, že sa postaví vlastnému strachu a vráti sa pomôcť kamarátom.

Tryskáč je možno najvtipnejšou postavou v Káčerove, neustále srší humorom. Tiež je dobrák s veľkým srdcom, čo cítia najmä mladšie deti, preto sa neustále pohybujú okolo svojho veľkého priateľa.

Aj sebavedomého Tryskáča občas prepadnú pochybnosti o vlastnej šikovnosti. Pochádza totiž z akrobatickej leteckej rodiny (otec Ripcord, mama Birdie a sestra Loopie) a vyčíta si, že nie je taký dobrý ako zvyšok McKačovcov. V rodinnom albume má fotky, na ktorých vidno, že havárie boli jeho údelom už od nočníčka. Ostatní členovia rodiny ho majú napriek tomu veľmi radi.

Tryskáč je pomerne nová postava v Káčerove, objavil sa až v televíznej sérii z roku 1987. V origináli sa volá Launchpad McQuack a jeho najlepším priateľom je Doofus Drake. V komiksoch sa občas objavujú príbehy, keď to už aj on preženie s haváriami a domov ide radšej pešo – napríklad keď si Babička Kačička zaspomína na mladé časy a zapilotuje si na Tryskáčovom dvojplošníku, alebo keď ho riaditeľ lunaparku za trest pri búraní na autodrome donúti neustále dokola absolvovať jazdy na horskej dráhe.