Dagobert a pani Zobáková

Majordómus DagobertPreklad mena Držgrošovho sluhu Dagobert je pre niektorých zrejme trochu mätúci, ale použijem toto meno zo slovenského dabingu, hoci Dagobert sa volá v skutočnosti aj jeden z Držgrošových bratrancov (mimochodom, strýko Držgroš v maďarčine je Báči Dagobert). Na rôznych miestach sa volá rôzne, v origináli sa volá Duckworth (hoci nie je káčer, ale pes) a Česi ho zase prekrstili jednoducho na Johana. Ani v zozname slovenských hercov, ktorí dabovali seriál nie je uvedený.

Možno je to i preto, lebo Dagobert je mimoriadne tichý a nenápadný spoločník, okrem dvoch dielov v televízii hrá len vedľajšiu úlohu. Je to prototyp dokonalého sluhu, robí Držgrošovi majordóma i šoféra, prípadne ďaľšie služby. Držgroš sa mu za od odmeňuje tak, že sa odmieta baviť o zvyšovaní jeho mzdy.

I tak je ale Dagobert veľmi verný spoločník, čo dokázal v dieli, keď Držgroš prišiel o celý svoj majetok. Jeho sluha si zachoval dôstojnosť aj v bezdomoveckých handrách a ostal pri Držgrošovi. Pripomína mi Cadburyho, sluhu miliárdárov z filmu Sám doma a bohatý. Vždy úctivý, uhladený a so zabudnutým vešiakom v ramenách fraku. Náznak rozčúlenia u neho badať naozaj len výnimočne.

Druhou postavou, ktorá pracuje v domácnosti Držgroša je pani Zobáková. V americkom origináli ma roztomilé meno Mrs. Bentina Beakly (po česky pani Čvachtová).

Táto úctyhodná matróna začala u McDucka pracovať v 5. dieli prvej série seriálu – bez nároku na mzdu, pretože prišla o svoj domov. Čo je, samozrejme, o dôvod navyše, prečo si ju starý skupáň váži a dokonca jej zveril aj výchovu svojich synovcov. Kuchárka a gazdiná Zobáková okrem toho učí aj svoju vnučku Webby.

Pani Zobáková s vnučkou WebbyAko pestúnka je veľmi prísna a snaží sa výmyselných Držgrošových synovcov držať na uzde a tí majú pred ňou prirodzený rešpekt. Zdá sa, že v minulosti i ona zažila pár dobrodružstiev, okrem iného bola aj preborkyňou v plávaní v roku 1900 niečo (presne si už nepamätá). Do slovenčiny ju predabovala Eva Krížiková.

Taká menšia zaujímavosť – keď v Anglicku chodila show Británia hľadá talent, medzi súťažiacami sa objavila tetičkovsky pôsobiaca 47-ročná Susan Boyle, ktorá sa v súťaži dostala so svojím spevom veľmi ďaleko. Mnohí fanúšikovia ju zo žartu prirovnávali práve k pani Zobákovej z Káčerova.