Donald a Daisy

Donald a DaisyLegendárny káčer Donald zaujíma miesto v prvej trojici najslávnejších kreslených postáv všetkých čias. Nazvali po ňom asteorid, brazílsky klub Botafogo ho prijal za svojho maskota, niektoré reálne americké firmy a organizácie ho vedú ako svojho zamestnanca.

Od roku 1934, keď uzrel prvý-krát žiaru reflektorov prešiel veľkým vývojom. Väčšinou býva zobrazovaný v námorníckom oblečení, ale nie je to pravidlom. Jeho charakteristickému cholericko-všušľavému hlasu je veľmi ťažko rozmieť. Až do roka 1985 ho daboval herec Clarence Nash, ktorý sa až do smrti nezbavil prezývky Ducky. Počas svojej histórie bol veľa-krát napodobovaný, kopírovaný. Spoločnosť Disney si stráži ako oko v hlave. Jeho oficiálnym bratom je káčer Duffy – z konkurenčných štúdií Warner Bros.

Počas Druhej svetovej vojny slúžil v armáde svojej vlasti – účinkoval celkom v 7 filmoch, ktoré natočili v rokoch 1942-44. Zúčastnil sa aj legendárneho 8-minútového snímku Der Fuhrers Face – nie je to vôbec záležitosť pre deti, ale tvrdá politická satira nemeckých nacistov.

Jeho kariéra je tak bohatá, že nemá cenu na malom priestore vôbec vymenovávať všetky záležitosti, kde sa Donald objavil. Paradoxne, v nami preberaným seriálom Káčerie príbehy sa viac-menej iba mihol. Svoj čas totiž trávi na lietadlovej lodi, kde väčšinou umýva dlážku ako radový námorník. Donald je skrátka rodený smoliar, možno aj to je dôvod, prečo ho všetci majú tak radi.

Jeho partnerka Daisy sa v televíznom seriáli neobjavila vôbec. Inak je ale tiež ostrieľaná obyvateľka káčerovského sveta (veľmi dobre sa kamaráti napríklad s priateľkou Mickey Mousa Minnie). Ako Donna Duck sa objavila krátko po Donaldovi, vtedy ju tiež daboval Clarence Nash a bola podobne šibnutá ako Donald. Neskôr prešla zmenou, a stala sa z nej Daisy s ružovou mašľou vo vlasoch, tak ako ju poznáme dnes.

Za činmi mužov hľadajte ženu. Daisy je Donaldovým objektom záujmu. V láske k Daisy má Donald sokov – napríklad bratranca Gustava, uhladeného šviháka, ktorý je dieťaťom šťasteny. Daisy vie byť náročná a často Donalda „pucuje“ za jeho správanie. Sama sa chová ako dáma a ako veterán kreslených rozprávok učinkuje vo veľkom množstve komiksových či filmových príbehov, občas aj ako samostatná hlavná hrdinka.