Hui, Dui a Lui

Synovci Hui, Dui a LuiTraja všeteční synovci strýka Držgroša (a aj Donaldovi synovci) nechýbajú vo väčšine príbehov. Dodnes neviem presne, ktorý je vlastne ktorý. Kedysi som bol presvedčený, že ten červený je Hui, modrý Dui a zelený Lui – ale v niektorých komiksoch je toto poradie porušené, zrejme malá redaktorská chybička pri preklade.

Synovci držia neustále spolu (dokonca spávajú v jednej posteli) a vždy sú pripravení vyraziť za dobrodružstvom. Hoci sú to deti (mladšia od nich je už len Webby, ktorú musia často strážiť), vedia si poradiť v každej situácii, hýria nápadmi a celkovo sú dosť prefíkaní. Ako správne svište vravia vždy pravdu (hoci, prichytíme ich aj pri drobnej lži, keď sa im nechce upratovať si izbu).

V poriadnej šlamastike sa radia s knižkou Príručka mladých svišťov – čudné, ale kniha im vie pomôcť aj vtedy, keď ich väznia mimozemšťania, či keď ich naháňajú duchovia. Na Slovensku vyšlo asi 8 dielov príručky, a každá sa mi zdala horšia od tej predchádzajúcej. Hui, Dui a Lui sú hrdé mladé svište (obdoba skautov), a ich vedúci sú na nich právom pyšní a zahŕňajú ich odznakmi (niečo ako české bobríky).

Príručka mladých svišťovNaša veselá trojica býva v komiksoch u strýka Donalda, ktorý má malý domček v Káčerove. V televíznom seriáli žijú u Držgroša, pretože Donald je na cestách po svetových moriach. Prvý diel, kde sa s Držgrošom stretli bol veľmi drsný – veľmi si do oka nepadli, starý skupáň sa vyfarbil zozačiatku vo veľmi zlom svetle.

Je trochu zvláštne, že Držgroš bráva na väčšinu svojich bláznivých nebezpečených dobrodružstiev malé deti, na druhú stranu, nielen McDuckovci si myslia, že spoľahnúť sa dá najviac na vlastnú rodinu. Synovci sú vynaliezaví a väčšinou sú to oni, kto ťahá strýka z problémov, oslobodzujú ho z rúk divochov, pirátov, nomádskych nájazdníkov, ale aj zo starostlivosti šibnutých vydajachtivých káčeriek.

Hui, Dui a Lui sú synovia Donaldovej sestry Delly a „služobne“ sú dokonca starší ako Držgroš – prvýkrát sa objavili už v roku 1938. V americkom origináli sa volajú Huey, Dewey a Louie, čo sú skratky mcduckovských šľachtických mien Hubert, Deuteronomy a Louis (veľmi prapodivné mená, pravdepodobne odvolávajúce sa na svätého Huberta, piatu Mojžišovu knihu Deuteronómium a líniu franczúskych stredovekých kráľov Ľudovítov).