Komiksy

Mickey Mouse komiksDisneyho komiksové stripy (pár zábavných okienok na doplnenie nedeľného čítania) začali v novinách vychádzať v Amerike v roku 1930, hoci zopár pokus robil Walt už desať rokov predtým. Prvé stripy boli práve s Mickey Mousom. Objavilo sa i pár ďaľších postáv, no preteky o popularitu začal jednoznačne vyhrávať Káčer Donald. V roku 1940 začalo vydavateľstvo Western publishing s tlačením serióznych komiksových zošitov.

Na internete sa objavilo niekoľko archívov s komiksami s úctyhodnými počtami scanov (rátajte v desaťtisícoch), ale tie materská firma Disney nemilosrdne necháva rušiť.

Portfólium s postavami a príbehmi sa rýchlo rozširovalo. Disney najímal desiatky mimoriadne talentovaných kresličov, stovky pomáhajúcich remeselníkov-animátorov. Mimochodom, v histórii Disneyho komiksu sa stalo len jediný krát, žeby autor, ktorý napísal knihu-predlohu, bol zároveň aj autorom komiksu. Bol to Greene Ward a jeho dielko je známa psia dvojka Lady a Tramp.

Ako pribúdali roky, sa rozširovala, rástol i počet vydavateľstviev, ktoré mali licenciu na vydávanie disneyovských postavičiek. Od šestdesiatych rokov sa príbehy rozišli do celého sveta, zabodovali najmä v Európe. V tomto bode je už ale vymenovávanie príbehov, animátorov a postáv zbytočné, pretože v tomto komplikovanom výpočte majú problémy sa zorientovať aj fajnšmekri – komiksoví historici.

Veľkú obľubu získali postavičky v Škandinávii, do všetkých severských krajín dodávali komiksy Dáni, ktorí sú akýmisi priekopníkmi disneyizácie Európy. Severania si zamilovali najmä Donalda, v Nemecku sa stal najpopulárnejší Mickey. Nemecko kvôli vojne bolo až do roku 1950 chudobné na Disneyho príbehy, pretože nacistická vláda ich zakazovala. Nečudo, nacisti boli naozaj dokonale sparodovaní. Po vojne šéfovala nemeckému vydávaniu Erika Fuchs, slávna prekladateľka, ktorá okrem iného pracovala aj na Readers´s Digest. Na začiatku 90-tych rokov mal nemecký Mickey Mouse miliónový náklad. S príchodom počítačov spadol na aj tak veľmi slušných okolo 180 tisíc kusov každého dielu. Možno za to mohol aj fakt, že východní Nemci až do roku 1990 nemohli Disneyho vídavať.

Komiksy vychádzali, samozrejme, aj v iných krajinách. V Taliansku, v Holandsku, Francúzsku, či Brazílii bola veľmi silná enkláva domácich tvorcov, ktorí písali a kreslili rovnako kvalitné príbehy ako pôvodní americkí autori. Lokálni tvorcovia sa našli aj v iných krajinách, v Japonsku napríklad prepracovávali pôvodné americké práce. Mimochodom, jedným z prvých bol Vlastimir Belkič z Juhoslávie, ktorý začal už v roku 1930, čiže úplne od začiatku, čím predbehol zvyšok sveta (pozrite si starú obálku juhoslovanského Mika Mis časopisu – krása).

Na portáli I.N.D.U.C.K.S je zindexovaných asi 90 tisíc komiksových príbehov – veru nie malé číslo. A na portáli OUTDUCKS si môžete prezrieť prehľadne zoradené obálky najrôznejších mutácií časopisov – zábavné obrázky, zábavné mená, oplatí sa chvíľu sa tu prehrabávať.