Medveď Balú

Balú a jeho najlepší priateliaObrovská oblasť Tichomoria s nespočítateľnými exotickými ostrovmi v 30-tych rokoch 20. storočia, to je pozadie, na ktorom sa odohrávajú príbehy Medveďa Balúho a jeho priateľov. Väčšina postáv prišla do príbehu z Disneyho adaptácie Kniha džunglí. V originále sa seriál volá Tale Spin a odohráva sa v okolí ostrovného opevneného mesta Mys Suzette.

Celé to začalo, keď lenivý a nezodpovedný pilot Balú skrachoval so svojou leteckou firmou. Podnik sa dostala do rúk mladej obchodníčky Rebeccy Cunninghamovej. Rebecca chce firmu opäť postaviť na nohy a doručovať balíky a poštu v Pacifiku. Tu je základ komplikovaného vzťahu Rebeccy a Balúho, ktorého Rebecca najme ak pilota s jeho starým lietadlom, ktoré pre Balúho dlhy patrí novej majiteľke firmy.

Balú je mohutný medveď, lenivý, nezodpovedný, márnivý, sebecký, najradšej odpočíva v húpacej sieti. Do serióznej práce je veľmi ťažké ho dokopať. Inak je ale skvelý pilot, akrobat a dobrák od kosti. Priateľov nezvykne opustiť. Miluje svoje staré lietadlo Čajka (po anglicky Sea Duck, je to vlastne hydroplán pristávajúci na vode), s ktorým preskákal veľa dobrodružstiev a ťažko nesie, že Čajka teraz patrí Rebecce. S Čajkou sa Balú často rozpráva ako so živým tvorom, a tá ho nesklame, hoci z nej často odpadávajú rôzne súčiastky. Jeho meno pochádza z hinduistického slova Bhalu, čo znamená medveď. Neustále nosí žltú košeľu a červenú leteckú čiapku.

Balú si adoptoval Kita Cloudkicera, 12-ročného chlapca s temnou minulosťou. Tulák Kit bol totiž pri vzdušných pirátoch, od ktorých odišiel, lebo ich mal už plné zuby. Balú z neho spravil svojho navigátora a Kit sníva, že jedného dňa bude aj on pilot s vlastným lietadlom. Kit je oblečený v starom zaplátanom svetri a na hlave nosí baseballovú čiapku od Balúho. Balú Kitovi verí a chová k nemu otcovský vzťah. Necháva ho surfovať na oblakoch – je to niečo ako jazda na skateboarde, alebo vodné lyžovanie – akurát vo vzduchu, na čo treba obrovskú odvahu a zručnosť.

Nová šéfka Rebecca, ktorú Balú volá Becky, má väčšinou na starosti obchody a administratívu. Je veľmi zodpovedná a tvorí absolútny protiklad k voľnomyšlienkárskemu Balúovi. Má 6-ročnú dcérku Molly (ktorá občas vyhľadáva dobrodružstvá v spoločnosti Kita a Balúho) a biznismenský univerzitný titul MBA. Zaplatila Balúove dlhy v banke, takže teraz vlastní jeho firmu, ktorú navzdory jeho protestom premenovala a celú prestavala. Rázne potiera Balúovú neporiadnosť.

Šušľavý mechanik je Wildcat je tak trochu tĺk a veľké dieťa. Chodí stále v umastených montérkach s franzúskym kľúčom, alebo inými nástrojmi. Vyzná sa v opravách a dokáže pekne nakopnúť lietadlo svojimi zlepšovákmi. Keď chce, aby niečo držalo, neváha použiť žuvačku ako lepidlo.

Don Karnage sliedi po čajkeLouie je najlepší Balúov priateľ. Je to pohodový opičiak v slamenom klobúku a havajskej košeli. Vlastní bar na samostatnom ostrove, kde sa stretajú dobrodruhovia zo širokého okolia. Balú si sem často zaskočí natankovať či oddýchnuť si. S Louiem sú starí kamoši, ktorí toho spolu veľa preskákali. Občas sa medzi sebou posekajú, napríklad kvôli pokladu alebo dievčaťu, ale inak je to dvojka na pohľadanie.

Hlavnými negatívnymi postavami v seriáli sú Vzdušní piráti, nájazníci na lietadlách, ktorí ohrozujú dokonca veľké mestá. Ich základňou je obria vzducholoď. Vedie ich Don Karnage, lišiak v unifrome, ktorý hovorí má španielsko-franczúsky prízvuk. Mimochodom, hlavným nepriateľom v Knihe džunglí bol tiger Šer-chán, tu je skôr neutrálna postava – všemocný obchodník, hlava bohatej korporácie v modrom obleku.

Na internete existuje dokonca petícia za návrat komiksu o Balúovi a kamarátoch. Posledný diel zo zoznamu epizód bol zakázaný kvôli téme terorizmu.