Gyro Vynálezca

Gyro Vynálezca alias slovinský Peter UmnikVynaliezanie majú Gearloosovci (tak sa Gyro volá priezviskom) v krvi. Už mladý Držgroš pri príchode do Ameriky stretol Gyrovho starého otca Ratcheta. Náš vynálezca je úžasne inteligentný a v seriáli plní rolu akú má napríklad Gadget v Rýchlej Rote alebo Donatello v Ninja Korytnačkách. Svojimi vynálezmi zamotáva dej, ktorý rozmotať nie je vôbec jednoduché.

Jeho vynálezy sú produktom mysle, ktorá predbehla svoju dobu. Väčšinou však majú nejaký háčik – to napríklad pri stroji času, teleportačných lúčoch či obrích robotoch nie je vždy bezpečené. Jeden z mála vynálezov, ktorý sa mu podaril sto percetne je Pomocníček – malý kovový tvor so žiarovkou miesto hlavy, ktorý mu robí spoločnosť. V reštaurácii pravidelne zneistieva čašníkov, keď si pýta batériu pre svojho malého priateľa.

V momente, keď nič nekonštruuje sa neuveriteľne nudí. Občas sa z dlhej chvíle pokúša nahradiť aj zdokonaliť aj drobné bežné predmety ako napríklad sprej na mravce či kreslo, ale po porážke musí uznať, že konštruovanie vesmírnych rakiet či ponoriek mu ide lepšie.

Je veľmi zábavné sledovať aké rôzne mená dostal Gyro vo svete. Slováci mu ponechali jeho pôvodné meno (vyslovuje sa Džajro). Česi ho pomenovali Šikula, pre Brazílčanov je Profesor Pardal. Pre Estóncov je Leidur Leo, Fíni ho volaú Pelle Peleton, Nemci Daniel Düsentrieb, Holanďaia Willie Wortel, Slovinci Profesor Umnik. V Indonézii mu prisúdili meno Ling Lang Lung, v Litve zase Bruno Bezbremze, v Poľsku Diodak a v Nórsku ho volajú rovno dvomi spôsobmi – Petter Smart a Goggen Skrueløs.

Gyro je proste vedec, ktorého cenu si jeho najbližší veľmi dobre uvedomujú, aj keď ich svojimi pokusmi často privádza do ošemetných situácií.