Čarodejnica Magica

Čarodejnica Magica a jej brat PoeUkradnúť Držgrošovu šťastnú mincu, to je životný cieľ čarodejnice Magicy. Držgroš verí, že kvôli svojej prvej zarobenej minci (Number One Dime) dokázal nahromaždiť toľké bohatstvo a preto ju používa ako talizman pri svojich obchodoch. Magica si naopak myslí, že nie minca je dôvodom bohatstva, ale bohatstvo Držgroša je dôvodom, prečo má jeho prvá minca zázračnú moc. Potrebuje ju na svoje kúzlo, ktorým sa chce stať aj ona úspešne bohatou káčerkou. Minca je niečo podobné ako dotyk mýtického kráľa Midasa, ktorý menil všetko na zlato.

Magica preto na Držgroša neustále poľuje a nenechá si ujsť jedinú príležitosť, aby mincu Držgrošovi uchmatla, keď jeho bdelosť trochu ochabne. Niekoľkokrát už dokonca začala mincu pri svojom čarovaní roztápať, ale Držgroš, pre ktorého by strata mince znamenala smrť, dokázal svoj talizman vždy získať späť.

Schopná čarodejnica sa nezastaví pred ničím, spriahne sa so Zlatohrabom či Dlhoprstými. V jednom príbehu dokonca cestuje v čase naspäť, aby mincu ukradla mladému Držgrošovi tesne po jej zarobení. Používa široký repertoár kúziel, napríklad lietanie, premiestňovanie sa, buch-buch paralyzujúce bomby, falošné čarovné zrkadlo či premenu na iné tvory. Havran, ktorý ju sprevádza, je v skutočnosti jej brat Poe – jasný odkaz na báseň Havran od čudáka Edgara Alana Poea.

Legendárny animátor Carl Barks sa pri jej tvorbe vraj nechal inšpirovať talianskymi herečkami Ginou Lollobrigidou a Sophiou Loren. Magica je asi tiež Talianka, pretože žila dlho v kráteri sopky Vezuv pri Neapoli. Barks nechcel aby bola stará škaredá čarodejnica, ako iné čarodejky v Disneyho svete. Chcel stvoriť mladú, energickú a príťažlivú postavu, ktorá by sa podobala Morticii Adamsovej zo známeho morbídneho seriálu. V originálnom americkom dabingu má východoeurópsky akcent – i takto jej tvorcovia zabezpečujú obraz zlej hrdinky (dnes by sme možno povedali gothic girl :)).

V origináli má šľachticky znejúce meno – Magica de Spell. Je mimoriadne nadaná a inteligentná – vyzná sa v archeológii, lúštení starých textov, či hypnotizovaní. Má veľkú zbierku mincí, ktorú vlastnili najbohatší ľudia na svete – len tá najcennejšia jej stále chýba.