Filmy

Plagát Snehulienka a sedem trpaslíkovTri roky zarezávalo neúnavne 700 animátorov v Disneyho štúdiách na najveľkolepejšom filmovom projekte 30-tych rokov minulého storočia. Film stál neuveriteľných 1,5 milióna dolárov a zožal obrovský úspech u divákov, kritikov a právom si zaslúžil vôbec prvého Oscara za inováciu.

Bola to Snehulienka a sedem trpaslíkov, klasická rozprávka bratov Grimmovcov, ktorá sa stala historický prvým celovečerným animovaným filmom. Spolu s filmom Fantasia figurujú v prvej stovke najlepších filmov všetkých čias a v kategórii animovaných snímkov ju niektoré zdroje uvádzajú na prvej priečke.

O tri roky neskôr prišla spomínaná Fantasia a Pinokio. Ako vidíme, hneď v prvej trojici zo stoviek animovaných a hraných filmov, boli založené na známom príbehu či svetovej knižnej klasike. Takto prišli na svet neskôr Popoluška, Šípová Ruženka, Bambi, Alica v krajine zázrakov, kráľ Artuš, Aladin a jeho lampa, Ostrov pokladov, Peter Pan, Červená čiapočka, Biely tesák, Huckleberry Finn a Tom Sawyer a mnoho ďaľších rozprávok, ktoré patria k detskej výbave na celom svete.

K najnovším počinom, na ktorých sa zúčastňujú Disneyho ľudia sú napríklad Toy Story, Autá, či Piráti z Karibiku. Pirátska téma bola v Holywoode dlho tabu, pretože bohaté štúdiá prerobili na niekoľkých pirátskych filmoch s drahým rozpočtom. Manažéri sa nazdali, že ľudia o pirátov nemajú záujem – no a tu ho máme, s Disneyho pečaťou sú Piráti z Karibiku ikonou filmového priemyslu 21. storočia. Kompletný zoznam filmov má stovky zápisov.

K obdobiu, ktoré preberáme na tejto stránke, v prvej polovici 90-tych rokov, keď u nás chodili Káčerovo a Rýchla rota patria kinosnímky Kráska a zviera, Pocahontas, Zvonár Matky Božej či jednotka Toy Story, ktorá spustila lavínu nového spôsobu „pixarovskej“ animácie. Tieto filmy sú prvé, ktoré sa po nežnej revolúcii začali vysielať aj u nás. Napríklad u toho Zvonára Quasimoda, klasiky Victora Huga, si slovenskí distribútor dal námahu, aby pieseň k filmu naspieval Pavol Habera. Vtedy podobné záležitosti u nás neboli úplne bežné.

Súčasný a budúci Leví kráľ - kolobeh životaPre mňa osobne sa úplnou klasikou stal film Leví Kráľ. Pamätám si, že každý v škole na neho chcel ísť a v našom staručkom kine s vŕzgavými stoličkami bolo málo miest na sedenie, tak museli doniesť náhradné stoličky z mestského úradu. V príbehu levíčaťa Simbu, jeho otca Mufasa a zlého strýka Scara je niečo viac než len roztomilý príbeh o zvieratkách v Afrike. Film preberá aj vážnejšie témy, ako zodpovednosť, priateľstvo a kolobeh života.

Disneyho filmy sa vyznačujú bezchybnou detailnou animáciou, úžasnou hudbou a čarovnou atmosférou. Na prvom mieste je vždy zábava, na každom snímku sa podieľajú stovky najtalentovanejších ľudí z planéty, ktorých si Disneyho štúdiá môžu dovoliť zaplatiť. Vo filmoch sa ale málo experimentuje, rokmi si vytvorili tvorcovia zabehnuté koľaje, ktoré neradi opúšťajú. Keď sa na prelome tisícročí tvrdilo, že v budúcnosti nebude treba živých hercov, pretože ich dokonalá animácia dokáže nahradiť, Disney sa touto cestou nevydal. Napokon aj film Final Fantasy, ktorý sa pokúšal prepísať históriu neuspel – ľudia stále radšej dajú na klasiku. A tou Disney bezosporu stále je.

Škoda, že posledné desaťročie Disney vo filmovom priemysle nestačí novým trendom, ktorý nasadila hlavne spomínaná firma Pixar (kde mala Disney podstatnú časť akcií), ale aj autori Shreka Dreamworks alebo tvorcovia Doby ľadovej Blue Sky Studios.