Dlhoprstí a iní zločinci

Dlhoprstí s mamouNotorickí zločinci Dlhoprstí (po anglicky Beagle Boys) sú neustálou hrozbou Držgrošovho majeku. Chudák starý McDuck nemôže kvôli nim spávať – vie, že ak práve nie sú práve vo väzení, určite kujú pikle ako sa zmocniť jeho peňazí.

Sú zobrazení veľmi sugestívne, aby aj malým deťom rýchlo došlo, že sú zločinci. Na tvárach majú masky a na červených tričkách väzenské čísla (najčastejšie sa opakuje číslo 167).

V rôznych príbehoch sú zobrazovaní rôzne. V komiksoch vyzerajú všetci rovnako, niet medzi nimi rozdielov, iba ich počet sa mení. V televíznom seriáli vyzerá každý inak a má inú osobnosť. V slovenskom dabingu majú mená ako Pažroš, Macher či Junior. V angličtine sa ich mená začínajú vždy na B – Bigtime, Burger, Bouncer, Baggy, Banjob, Bebop,Babyface (a mnoho ďaľších súrodencov). Vravím, že sú to ich mená? V skutočnosti sú to ich lúpežnícke prezývky. Ich pravé mená vedia hádam len ich rodičia. Napríklad ani ich starý otec Black Heart Dlhoprstý netuší, ako sa chlapci vlastne volajú.

Majú naozaj rôzne vlastnosti a zvláštne, že ich banditská skupina môže držať tak dlho pokope. Nie všetci totiž vyzerajú, že im chodí po rozume len zlodejina. Jeden je hlúpučký a naivný, druhý by sa stále iba kŕmil, jeden sa správa ako dieťa, ďaľší ako jazzman. Lúpeže väčšinou plánuje najmenší krpec, ktorý sa na bratov aj najviac rozkrikuje. Existuje dokonca aj ich ženská a detská verzia Dlhoprstých – rodina zlodejov je skrátka mimoriadne rozvetvená.

Skutočným lídrom ich zločineckej skupiny je ich Mama Dlhoprstá, veľmi skúsená zlodejka, ktorá vyniká v umení uniknúť polícii. Ešte nikdy ju nechytili a preto môže do väzenia ostatným posielať koláče so zapečenými pilníkmi či bombami. Ostatne, v únikoch z väzenia sú Dlhoprstí známi majstri, veľmi často ich vídať práve na úteku. V prvom dieli, kde sa objavili tvrdili, že sa o Držgrošov trezor pokúšali už 299-krát a že 300-tovka je šťastné číslo.

V káčerovských príbehoch sa objaví aj množstvo ďaľších zločincov. Napríklad taký El Capitan je dokonca ešte chamtivejší ako Držgroš a Zlatohrab a jeho šialená zlatá horúčka ho udržala nažive 400 rokov. A Držgroš vlastní starú loďku, ktorá je mapou k pokladu, o ktorý sa tento dýchavičný starec v baloňáku usiluje. Alebo taký čarodej Merlock – nemá menší cieľ ako ovládanuť celý svet. Rád by to dosiahol s čarovnou lampou. Vraj má na svedomí aj potopenie Atlantídy či zničenie mesta Pompeje. Držgrošovi pekne znepríjemní život aj lišiak Fritter O’Way, ktorý ho na základe starého dlhu zbaví celého majetku a jeho panstvo premení na blikajúci oranžový gýč.