Strýko Držgroš

Držgroš McDuckStrýko Držgroš McDuck je ústrednou postavou seriálu Káčerie príbehy z roku 1987. Je naozaj veľmi starý – narodil sa ešte v 19. storočí v chudobnom škótskom klane McDuckovcov. Detstvo strávil v biede a zatínaním zubov. História jeho rodiny siaha do 11. storočia, keď jeho prapredok získal vo vojnách veľké bohatstvo, ale po stáročiach zostali jeho potomkom len rozvaliny starého hradu obývaného duchmi a legendy o poklade.

Svojráznu hlavu rodiny McDuckovcov stvoril animátor Carl Barks a prvý krát sa v komikse objavil v roku 1947, niekoľko rokov po svojom synovcovi Donaldovi, hoci jeho postava sa blysla v Disneyho svete už predtým. Držgroš (v origináli Scrooge, po česky Skrblík) má naozaj bohatú históriu, koniec koncov, len málokto z reálnych osobností na planéte Zem má obsiahlejšiu kapitolu v anglickej wikipédii.

Mladý Držgroš sa rozhodol vydať za oceán a nájsť svoje šťastie. Časom sa vypracoval na najbohatšieho káčera na svete. V skutku závratná kariéra, ktorá presiakla až do naozajstného sveta – uznávaný ekonomický časopis Forbes ho zaradil do svojho rebríčka boháčov. Kto si však myslí, že zbohatol, pretože mal proste šťastie a narazil na Klondiku na zlatú žilu, sa veľmi mýli. Za jeho úspechom je ťažká práca, podnikavosť a mimoriadny cit pre obchod. Ako mladý zlatokop nezarobil kopaním v dole skoro nič, zato však zaviedol poštu a obchod pre ostatných, za ktorými sa s fúrikom terigal do hôr. V seriáli tvrdí, že bohatstvo získal, pretože bol šikovnejší ako ostatní a tvrdší ako najtvrdší.

Jeho osobnosť je úžasná kominácia extrémne mrzutého skupáňa, ktorého jedinou radosťou je kúpať sa v zlate a bojovného dedka rozhodnutého nevzdať sa pokiaľ ide do tuhého. Jeho synovci to s ním majú naozaj ťažké, pretože je ľahšie donútiť koňa tancovať balet, ako vytiahnuť zo strýka vreckové. Nakoniec sa ale rodina vždy zomkne a spolu prekoná ťažkosti. Aj keď jeho vzájomné prekáračky s Donaldom sú jednoducho rozkošné.

Zlatohrab GlomgoldBoháč Držgroš v živote narazil na mnoho nepriateľov. Jeho úhlavným arci-protivníkom sa stal Zlatohrab (v origináli Flintheart Glomgold). Zlatohrab je svojmu rivalovi veľmi podobný – je tiež Škót s podobným príbehom a s Držgrošom sa poznajú už od detstva. Zlatohrab je navlas rovnaký skupáň, ale je odsúdený byť večnou dvojkou – i čo sa týka bohatstva. Veľmi ho to škrie a preto sa nikdy neváha s Držgrošom naťahovať o poklady. Okrem Zlatohraba má McDuck aj ďaľších konkurentov – bohatých káčerov, napríklad McMoneyho či RockefellerKača.

Starý McDuck žije síce v panskom sídle za Káčerovom, ale žije ako Sparťan. Nedovolí si utratiť ani cent navyše, a preto napríklad chrúme starý chlieb, či zatvorí káčerovskú ZOO, ktorej ročná strata je 5 káčeroviek. „Žiadne straty, toto pravidlo ma urobilo bohatým,“ vyhlasuje.

Ústrednou postavou svojho sveta sa stal postupne a nad ostatnými obyvateľa Káčerova sa čnie podobne ako jeho trezor na mestom. Peniaze majú na neho vplyv ako kúpele – mení sa pri nich na mladíka, ktorý skáče šípky do hromád zlata. Prečo to robí? Nuž on sám na to vraví: „Prečo ľudia tancujú? Lebo z toho majú radosť. A ja mám radosť z mojich peňazí.“ Na zlate sa mu vraj najviac páči, že ho má tak veľa.