Mickey Mouse

Mickey Mouse a PlutoVynechať Myšiaka Mickeyho (alias Mickey Mousa) v reči o Disneyho diele by bolo asi ako ignorovať piesok na púšti. Nie je mi známe, žeby sa na Slovensku bol niekedy vysielal seriál Klub Mickeyho Mousa – ide o veľmi starú záležitosť. Bol to vôbec prvý pravidelný Disneyho seriál, ktorý sa vysielal v 50-tych rokoch, postupom času dokonca každý deň!

Na českej Nove sa vysielala akási moderná verzia Klubíku Mickey Mousa, osobne mi však kvázi trojrozmerná animácia ani príbehy alá Teletubbies nesadli. Mickey je Disneyho ikona už od roku 1928, kedy ho vytvoril animátor Ub Iwerks. Na 50. výročie svojho vzniku dostal Mickey vlastnú hviezdu na holywoodskom chodníku slávy.

Dnes už asi nikto nepozná Králika Osvalda. Keby nebolo malej obchodnej vojny o tohto králika, Mickey by sa možno nikdy nenarodil. Lenže Disney, hoci ho volali Andersen s filmovou kamerou, v obchode sa povahou pramálo podobal melancholickému dánskemu rozprávkarovi. V obchode bol tvrdý a neoblomný hráč. Cítil sa byť zradený, tak previezol svojho protivníka Charlesa Mintza, producenta z Universal Studios a nahovoril Ub Iwerksa, aby potajomky pracoval na Mickeym. Myšiakov hlas zabezpečoval spočiatku sám Walt Disney, tak veľmi bol preňho dôležitý.

Disney sa rozhodol nakresliť si nové postavičky, odmietol veľa animátorských prác (z ktorých sa niektoré uchytili, napríklad kôň Horác alebo krava Klarabela). Nakoniec, sa nechal Disney inšpirovať svojou myšou na farme v detstve. Mickeyho chceli pôvodne pomenovať Mortimer Mouse (o pár rokov toto meno dostal jeden z Mickeyho súperov). Napokon sa stale z neho ikona animátorského priemyslu, pomocou ktorej sa napríklad uzmierovali veľké spoločnosti, keď v roku 1988 vznikol spoločný film Warmer Bros a Disneyho spoločnosti, kde sa spolu na plátne objavili Mickey Mouse a Bugs Bunny.

GoofyVýpočet všetkých diel, kde sa Mickey objavil by bol veľmi náročný. Jeho postava tak zľudovela, že jeho meno používajú politici, športovci, svetoznáme celebrity. Tak ako Donald i Mickey bol súčasťou Druhej svetovej vojny – napríklad v Nemecku či Taliansku bol zakázaný.

No ani taký frajer ako Mickey by sa neobišiel bez hŕby priateľov. Jeho najlepším priateľom jej jeho pes Pluto. Veľmi často ho vídať v spoločnosti Donalda, či pojašeného Goofyho, ktorý by si zaslúžil samostatnú kapitolu. Mickey má frajerku Minnie, ktorá neznáša, keď chodí neskoro na stretnutia. To sa mu ale stáva často, pretože často sa venuje detektívnym či ošemetným doručovateľským službám. Má synovcov Mortyho a Fredieho a zástup ďaľších príbuzných. V Disneylande patrí k najobletovanejším maskotom… odniesť si odtiaľto fotku s Mickeym je móda, ktorá sa desaťročia nemení.