Walt Disney

Walt DisneyO legendárnom Waltovi Disneym panuje veľa mýtov. Jeho životopis je verejná tabuľa jedného z príbehov amerického sna. Občas sa mu pripisujú vlastnosti ako dobrému ujkovi z rozprávky. Pravdou je, že len ako animátor, televízny producent, scenárista a dabingový herec, by zrejme nezaložil zábavné impérium s miliardovými príjmami. Bol to predovšetkým mimoriadne šikovný obchodník a manažér (vôľu podnikať zdedil po otcovi, ktorému sa však vo svete obchodu vôbec nedarilo).

Keď mal 5 rokov, tak sa jeho rodičia, pôvodom z Írska a Kanady presťahovali z nebezpečného Chicaga na vidiek do štátu Missouri. Tu vraj zažil najbáječnejšie roky svojho života. So sestrou Ruth lozili po stromoch, plávali v rybníku, počúvali na koľajach vlaky. No, a samozrejme, tu vznikla jeho láska ku zvieratám, ktoré kreslil a vdychoval im ľudské vlastnosti. Idylka sa skončila otcovou chorobou, ktorý musel predať farmu. Pre malého Walta bola ťažká rana pozorovať aukciu jeho obľúbených hospodárskych zvierat. Už ako chlapec sa začal život ako roznášač novín, vstával o 3 ráno. V umeleckom gymnáziu často preto zaspával a zanedbával učenie.

Už ako teenager prispieval karikatúrami do školských novín – jeho dielka boli veľmi politcké a vlastenecké. Veľmi sa usiloval vstúpiť do americkej armády v 1. Svetovej vojne ako jeho brat Roy, ale nevzali ho. Jeho matka mu pomohla sfalšovať dátum narodenia, tak sa ako 16-ročný pripojil aspoň ku Červenému krížu. Boj nikdy nezažil. Jazdil so sanitkami, kreslil, stretával dôstojníkov a učil sa fajčiť.

Vedel sa zaťať. Navzdory otcovmu odporu, rozhodol sa po vojne byť umelcom. Začínal s inzerátmi pre kiná a noviny. V období, keď sa osamelý pretĺkal životom, stretol plachého karikaturistu Iwerksa, jedného z najlepších budúcich priateľov. Ich spoločný podnik mal ale málo zákazníkov a sny sa im rútili. Aké také prežitie im zabezpečovali oznamovacie plagáty kín. Disney sa nadchol animáciou, čítal veľa kníh na túto tému, ale i o anatómii či mechanike, požičiaval si kameru a experimentoval.

Keď sa cítil dosť silný začal kresliť smiešne obrázky. Boli populárne, ale nevýnosné, jeho štúdio s niekoľkými spoločníkmi skrachovalo. Predal svoju kameru a kúpil si jednosmerný lístok do Kalifornie. Všetko zahodil za hlavu a so 40 dolármi vo vrecku sa vydal v ústrety klasickému americkému snu. Podporu našiel u brata Roya, ktorý sa práve vyliečil z tuberkulózy. Tak vznikla jeho spoločnosť. Tu stretol i svoju manželku Lillian, ktorej ostal verný 40 rokov.

Stretnutie s Charlesom Mintzom, seriál o králikovi Osvaldovi, spor, Mickey Mouse… Toto všetko je iba začiatok jeho závratnej kariéry naplnenej farbou filmu a animácie.