Rýchla rota

Rýchla rotaVeľkí ľudia sotva uveria, že o ich bezpečnosť sa starajú malé hlodavce (a jedna mucha), ale je to tak. Rýchla rota alias Rescue Rangers je malá elitná jednotka bojovníkov s kriminálnikmi najrôznejšieho druhu.

Ústrednými zakladateľmi tejto detektívnej kancelárie, ktorú si najímajú rozprávkové zvieratá, sú veveričky Chip a Dale. Chip je logicky uvažujúci dobrodruh, pravý typ pre detektívne prípady, ktorého bystrý úsudok rozlúskne každý oriešok. Dale je pojašený a naivný partner, ktorý často padá do nejakej šlamastiky a so šťastím jej uniká. Miluje počítačové hry.

Mimochodom, aby autori zdôraznili Daleov pohoďácky prístup, obliekli mu havajskú košeľu podobnú tej, ktorú nosil detektív Magnum (Tom Selleck) zo známeho hraného seriálu. Chip je oblečený ako Indiana Jones. Je veľmi seriózny, všetko berie veľmi vážne, a preto ho Dale pokladá za suchára bez zmyslu pre humor. Chip často tresne Dalea po hlave v prípade, že Dale sa už príliš odviazal a vyvádza hlúposti. Inak sa na seba dosť podobajú, Dale má červený nos a Chip čierny. V slovenčine dabovala Chipa Kamila Magálová so zmeneným hlasom, Dalea ozvučil Michal Gučík.

Ďaľším členom partie je Monty Jack, austrálsky myšiak s bohatými životnými skúsenosťami a hromadami dobrodružných spomienok. Monty je starý sveták, precestoval mnoho exotických krajín a navzdory svojej tučnote vie byť pekne rýchly. Má len jednu chybu – miluje syr. V momente ako zacíti vôňu syra, upadne do tranzu a nevšíma si nič iné. Inak sa neoplatí ho veľmi naštvať – to platí najmä pre jeho nepriateľov. K rote chová otcovský vzťah, najmä ku Gadget, ktorá je dcérou Montyho dlhoročného priateľa. Jeho spoločníkom z Austrálie je Bzučo (po anglicky Zipper), malá mucha. Bzučo často zachraňuje rotu, keď sú všetci uväznení a Bzučo vďaka svojej malej veľkosti unikol pasci. Na miniatúrnu mušku má až obdivuhodne veľkú silu.

Veľký šéfPoslednou, no nie najmenej významnou členkou Rýchlej roty je Gadget, priezviskom Hackwrench. Gadget je veľmi chytrá myška, rýchlo uvažuje, často vynalieza a konštruuje. Na svoje prístroje používa odpad, ktorý niekto odhodil, napríklad lietadlo roty, ktoré sama pilotuje, zostrojila z prázdnej tuby od zubnej pasty a balóna. K rote sa pripojila po smrti svojho otca. Vo vypätých momentoch veľmi často skríkne Panebože! Chipovi aj Daleovi sa blonďatá myška páči a nadbiehajú jej, ona im však dáva košom (i keď v niektorých momentoch sa zdá, že Chip má v tomto trochu navrch).

Naši hrdinovia v seriáli narážajú na veľa nepriateľov a gangsterov, no dvoch arci-protivníkov stále nemôžu poraziť, aj keď im ich plány vždy prekazia.

Prvým je Fat Cat alias tučný sivý kocúr Veľký šéf, hlava mafiánskej organizácie. Kedysi patril ľudskému zločincovi, teraz šéfuje svojej vlastnej bande, sám ale neznáša vykonávanie „špinavej práce“. Medzi jeho poskokmi nájdeme jaštericu Warta, krtka Moleho, kocúra Meppsa a potkana Snouta (všetci sú tak trochu slaboduchí). Veľký šéf neznáša psy a Rýchlu rotu. Oblieka sa draho do luxusných oblekov, obklopuje sa zlatom a nádherou, neustále si čistí fúzy. Jeho kriminálne plány spravidla stroskotajú, čo však neznamená, žeby sa vzdával.

Profesor NimnulDruhým hlavným nepriateľom roty je profesor Norton Nimnul. Je tak trochu výnimikou v seriáli, pretože je človek a ľudia o rote nevedia, pretože sa ich pohľadom naše hlodavce šikovne vyhýbajú. Nimnul je šialený bláznivý vynálezca, svoje bizardné vynálezy používa na zločiny. Použíť obriu želatínu na vyvolanie zemetrasenia pod bankovými zásobami zlata by naozaj napadlo asi málokoho. V minulosti napríklad uniesol všetky mačky z mesta, či vajíčka vtákom. Má červené vlasy, tučné dioptrie v okuliaroch a neustále chodí vo svojom vedeckom plášti. Ako to už u rozprávkových zloduchov chodí, ani on nemá veľa šťastia, že sa jeho cesty často krížia s Rýchlou rotou.