V akých podmienkach majú bývať deti? Kým sú úplne maličké, zabalené v perinkách, sú pod najlepšou ochranou. Ale ani potom by nemali bývať kdekoľvek. Poďme si povedať aké sú ideálne parametre detskej obývacej izby.
Ideálna vlhkosť vzduchu pre detskú izbu sa pohybuje v rozmedzí 40-60%. Čiže to isté ako u dospelých. V tomto – niet rozdielu medzi ostatnými miestnosťami v dome. Príliš suchý vzduch môže dráždiť sliznice a spôsobovať deťom – najmä alergikom. Príliš vlhký vzduch zase podporuje vznik plesní a roztočov. Oba extrémy sú nepríjemné a človek v nich je časom pod stresoma ani o tom nevie. Vzduch sa môže zvlhčovať použitím spotrebičov (zvlhčovačov vzduchu, alebo aj niekedy klimatizácie majú vstavanú potrebnú funkciu). Ale ide to aj bez strojov. Stačí správne vetrať, mať v izbe trebárs určitý počet rastlín, ale na druhú stranu vyhýbať sa činnostiam, pri ktorých sa do vzduchu vyparuje voda (varenie, sprchovanie, pranie). Ľahké. Nové čisté stavby by s vlhkosťou nemali mať problém. U starších domov je to otázne.
Ideálna teplota
Tu sa zdroje rozchádzajú, lebo veľa zohráva aj zvyk. Pre škótske deti je normálna teplota 18 stupňov alebo aj menej. Niekedy sa pre jednoduchosť uvádza, že 20 stupňov je tá univerzálna izbová teplota. U nás sú ľudia zvyknutí aj na vyššie teploty – do 26 stupňov je to v poriadku, potom už nie (jedine počas letných mesiacov, samozrejme). V noci, keď sú deti pozakrývané perinami, sa teplota prirodzene znižuje, aj to tak všetci máme nastavené na termostatoch. V lete miesto kúrenia zase chladíme klimatizáciami – v skutočnosti môžu mať klimatizácie aj reverzný (vykurovací) mód. Je dôležité, aby bol ovládač v rukách dospelého a deti sa s ním nehrali. Tiež by vzduch z prístroja nemal fúkať priamo na osoby v miestnosti… zdravá klimatizácia má svoje zásady používania.
Zdravý spánok a pohodlie sú základom pre ochranu zdravia našich detí. Nezbudnime teda teplotu v izbách merať – teplomery sú dnes extrémne lacné. Samozrejme, teplote prispôsobujeme oblečenie aj systém kúrenia. Dajte pozor na správne vetranie, deti by nemali mať prievan, ale ani stuchnutý vydýchaný vzduch. Platí – čím mladšie deti, tým sú citlivejšie na zmeny teploty. Tínedžeri majú často zlozvyk chodiť v letnom oblečení aj v zime, ale to už je záležitosť dospievania, nie toho, čo aké telo potrebuje. Zaujímavé je, že tú istú teplotu vnímame inak v rôznych ročných obdobiach – ale pocitovú teplotu si nechajme na iný článok.