Čaká vás veľmi príjemná práca vo vašej domácnosti, a to zariaďovanie detskej izby? Potom sa na chvíľu musíte opäť vrátiť do vašich detských čias a porozmýšľať, kde by sa vám vtedy bývalo najlepšie a čo by ste pre svoju spokojnosť potrebovali. Ak sa vám to nedarí, ponúkame vám niekoľko inšpirácií, ktoré môžete využiť pri zariaďovaní izby pre vaše dieťa.
Steny zabezpečia príjemnú atmosféru v detskej izbe
Najdôležitejšie zo všetkého je v detskej izbe vytvoriť teplé a maximálne komfortné miesto. To docielite jednak nábytkom a doplnkami, no tiež aj pevnými súčasťami izby, akými sú podlahy či steny. Na zvýšenie pocitu „tepla“ môžete steny napríklad otapetovať. Samozrejme, ideálne by boli typické detské vzory, no s nimi zas musíte rátať s tým, že už čoskoro budú neaktuálne, a tak budete opäť nútení detskú izbu prerábať. Alternatívou tapiet môžu byť aj obklady stien. Napríklad v podobe tatranského profilu. Ten značne zvýši pohodlnosť celej miestnosti a navyše, zabezpečí v nej aj stále prítomnú príjemnú vôňu dreva. Na výrobu tatranského profilu bolo totiž využité čisté masívne drevo a žiadne chemické prísady, na rozdiel od iných drevených obkladov steny dostupných v podobe skladačky. Tatranský profil môžete navyše natierať farbami na drevo, čím ho do detskej izby zakomponujete ešte lepšie. Odporúčame najmä univerzálnu bielu farbu, ktorá je nielen príjemná, no hlavne nadčasová.
Pri výbere podlahy myslite na to, že sa na nej bude dieťa hrať
Na výstavbu podlahy využite opäť teplý materiál. Teraz to myslíme doslova. Dieťa sa totiž často hrá na zemi, a pri tejto hre by malo byť vždy v teple. Preto bežná dlažba nie je do detskej izby tou najideálnejšou voľbou. Zvoliť môžete napríklad dostatočne hrubú masívnu podlahu dlážkovicu, prípadne iný materiál. Avšak potom nezabúdajte aspoň na čiastočnú plochu položiť koberec, ktorý bude určený primárne na hru.
Nábytok preferujte univerzálny a nadčasový, detský svet vytvorte skôr doplnkami
Na rad prichádza samotný nábytok a doplnky. V detskej izbe nezabúdajte na dostatočné úložné priestory, ktoré by mali byť flexibilné. Dnes ich dieťa využije na hračky, keď dospeje, tak zas na oblečenie. Pre dieťa musíte vytvoriť hraciu zónu, teda tvorenú spomenutým koberčekom, regálom na hračky či rôznymi inými triedičmi na ich skladovanie. Zároveň zónu na učenie, ktorá pozostáva z písacieho stola a pohodlnej stoličky. Vždy voľte stoličku s operadlom, s opierkami ruky a možnosťou nastavovania výšky.
Treťou zónou detskej izby je oddychová zóna. A jej dominantou nemôže byť žiaden iný nábytok ako posteľ. Opäť odporúčame zvoliť skôr univerzálnejší model využiteľný, aj keď dieťa trocha vyrastie a detské prvky zabezpečiť skôr doplnkami v okolí postele. Na stenu môžete nalepiť detské samolepky, dievčatá tiež poteší záves postele, vďaka ktorému sa budú cítiť ako skutočné princezné. Vedľa postele nezabúdajte na nočný stolík a tiež na drobné svietidlo položené na ňom.
Na záver jedna rada. Ak je vaše dieťa väčšie, zapojte ho do procesu navrhovania a výstavby jeho izby. Len tak v nej totiž bude mať práve to, o čom vo svojom malom kráľovstve sníva.