Deti musia cvičiť. To je jasné každému. A nie, nemáme na mysli trápenie sa v posilňovni alebo fitness centre. Zdravá pohybová aktivita formuje deti už od útleho veku a v dospelosti sa im mnohonásobne vráti.

Počas celej ľudskej evolúcie sa deti prirodzene hýbali, ale v 21. storočí prišla Doba Sedavá. Pretože deti získali množstvo magnetov, ktoré ich prilepili na stoličky –  a tie magnety sú obrazovky, televízory, počítače, smartfóny. Každý rozumný rodič vidí, že to nie je zdravé a snaží sa svojich potomkov vyduriť pobehať si von. Detské fitness oblečenie nie je vôbec náročné zohnať, skôr ide len o to, aby bolo odolné, dalo sa dobre prať a páčilo sa aj deťom.

Deti, ktoré príliš veľa sedia, majú sklon k obezite. Tie, ktoré sa hýbu (cvičia) majú silnejšie kosti a svaly… a v dospelosti nebudú mať toľko sklonov k cukrovke, vysokému krvnému tlaku, či nadmernému cholesterolu. Výhod pohybu je, samozrejme, oveľa viac. Tak stručne:

  1. Deti, ktoré cvičia, získajú návyk a budú sa tomu zrejme venovať aj v dospelosti.
  2. V zdravom tele zdravý duch – z fyzickej pohody vyplýva aj psychické zdravie. Cvičenie doslova zaháňa depresiu.
  3. Dostatok pohybu zabezpečí lepší spánok a schopnosť lepšie sa sústrediť a aj schopnosť lepšie chápať zverené úlohy.
  4. Nezabúdajme ani na socializačnú stránku – pri skupinovej hre alebo športe sa deti učia vychádzať s kamarátmi a žiť v skupine.
  5. Cvičenie pomáha ľuďom vo všeobecnosti získať väčšie sebavedomie – a pre deti to platí tiež.
  6. Aktivita rozvíja tiež motoriku, šikovnosť, životnú skúsenosť a celkovo formuje všetko v nás.

Priame vlastnosti, ktoré sa cvičením rozvíjajú sú tri: sila, vytrvalosť a ohybnosť. Silové cviky však nepredstavujú činky, ale skôr cvičenie telom – kľuky, zhyby, stojky, šplh…  Vytrvalosť sa trénuje pri zábavných kolektívnych športoch ako je futbal atď., behaní, bicyklovaní, plávaní. Srdce sa posilňuje a krv získava schopnosť lepšie predávať kyslík, vytrvalosť nikdy nepodceňujme. No a ohybnosť najlepšie natrénujeme pri detských gymnastických cvikoch, strečingu, kotrmelcoch, skákaní…

A ako dlho a často by mali deti cvičiť? Občas je to individuálne, no cvičenie na úrovni telocviku určite aspoň 2-3 krát do týždňa po 1-2 hodinách. Tým myslíme tú najťažšiu záťaž pre bežné dieťa, ktoré inak nešportuje. Ale rozhodujúci je ten normálny pohyb počas celého dňa. A určite im nedovoľte sedieť v „pasívnom móde“ viac ako dve hodiny v kuse. Po každých dvoch hodinách pohyb – toto pravidlo platí tak ako pre deti, aj pre dospelých.