Deti si radi kreslia už od najútlejšieho veku. Niektoré prejavujú veľmi skoro talent a záujem o výtvarné umenie – prečo ich v tom nepodporovať?

V dospelosti sa im to môže mnohkrát vrátiť, či už profesionálne v kariére alebo ich širšími schopnosťami a rozhľadom. Áno, grafický dizajn je lákavá práca a pre deti neexistuje spodná hranica, kedy ich ku grafike viesť.

Na začiatku sú vždy fyzické pomôcky – papier, pastelky. Už od škôlky existujú základné cvičenia dizajnu – napríklad rôzne ukladanie výstrižkov z časopisov, alebo presné zadania, čo má dieťa nakresliť (zástavu štátu) alebo obkresliť (logo z nejakého obalu).

Nuž a keď už váš potomok trávi čas aj pri elektronickej obrazovke, určite si všimnete, či ho baví naprílad hra typu Minecraft, ktorá je veľmi špecifická a nielen baví, ale aj cvičí kreativitu všetkých hráčov. Existujú aj kresliace programy pre deti, napríklad Tux Paint alebo Kid Pix sú už od 3 rokov – a keď sa započúvate do jeho zvukov a prebehnete očami po ovládacích prvkoch, je vám jasné, že ide o nielen kreslenie, ale aj vzdelávanie hravou formou. Existuje množstvo zábavných prográmkov na tvorbu log, hranie sa s farbami alebo písmami pre najmenších grafikov.

Budúci grafický dizajnér si neskôr určite zaspomí na svoje prvé appky. Canva je veľmi obľúbená aplikácia v browseri pre zanezprázdnených ľudí s obrovským množstvom prednastavených možností. Je tak jednoduchá, že ju zvládnu aj deti – a veľká časť obsahu je zdarma.

Ani kráľ grafiky Photoshop od Adobe nezanedbáva deti. Samozrejme, je už pokročilý, preto jeho autorská firma vyrába tutoriály pre deti, čo je pre nich vhodné a s čím začať. V školách sa robia workshopy s Photoshopom, a kto naň nemá prostriedky, používa alternatívy zdarma ako Gimp, Inkscape alebo Pixlr, ktorý ide priamo v internetovom preliadači.

Pre rodičov podporujúcich grafické nadanie svojich dietok môžeme odporučiť napríklad stránku kidsthinkdesign.com, ktorá povzbudzuje k tvorbe, alebo tento blog pre mladých s talentom. Výtvarné nadanie podporuje veľa štátnych a iných inštitúcií, stačí chodiť s otvorenými očami.