Deti, ktoré rodičia brávajú do prírody, majú v neskoršom veku tendenciu častejšie tráviť voľný čas na čerstvom vzduchu. Dôvodov prečo nenechať svoje ratolesti doma – ale naopak, pribrať ich na rodinný výlet – je veľmi veľa.
Príroda poskytuje deťom samé výhody. Sú zdravšie, odolnejšie, naučia sa lepšie zvládať stres, naučia sa plno vecí o svete okolo seba, výlety podporujú ich fantáziu, kreativitu, pohyblivosť… čo je zdravé na tele, je zdravé aj na tele. A ľudia si musia pestovať svoju lásku k matke Zemi už od detstva. Ak si myslíte, že vaše dieťa je na prechádzku po hore ešte príliš malé, možno ste na omyle. Stačí jedna podmienka: vedieť sedieť a môžete sa o výlet podeliť s deťmi už vo veľmi útlom veku. Od toho tu máme detské turistické nosiče.
Detský turistický nosič spravidla v sebe kombinuje klasický turistický batoh s vreckami a popruhmi a „detskú sedačku“. Väčšinou je určený pre otcov, ale ani telesne zdatnejšia mamička sa nestratí. Kľúčové pri používajú nosičov je zodpovednosť a stabilný krok. Vtedy je rodina v bezpečí a môže sa venovať vychádzke.
A ako samotný detský turistický nosič vybrať v obchode? Na prvom mieste musí byť pohodlie oboch „cestovateľov“. Dieťa má prednosť, keďže nemá možnosť prispôsobovať sa ako rodič. Musí mať chránenú hlavičku aj telo vankúšom a opierkami pred prípadnými nárazmi o telo rodiča, dokonca sa môže po ceste aj vyspať. Rodič zase potrebuje popruh okolo pŕs, ktorý ho neškrtí ani netlačí, vo všeobecnosti platí, že popruhy musia byť tesné, ale nie upnuté alebo nasilu tlačiace. No, a samozrejme, musí poznať svoje fyzické možnosti, hlavne pri prvom takom výlete rátajte, že „náklad“ vás vyčerpá a možno nie je múdre plánovať tie najťažšie najdlhšie trasy.
Poloha dieťaťa nesmie byť nezdravá pre chrbticu, musí sedieť voľne, neskrčene, má mať možnosť voľne pohybovať rúčkami. Nosnosť turistického nosiča býva často zhruba okolo 20 kilogramov, to je dvakrát viac ako u šatiek alebo klokaniek. Čiže sa dá použiť aj na o čosi väčšie dieťa, keď sa napríklad unaví a podobne. Sledujte aj počasie, nenechajte napríklad hlavu dieťaťa vystavenú priamemu slnku.
S kvalitou spracovania nosiča stúpa jeho cena. Tá je priamo úmerná aj doplnkom a tie asi budete potrebovať. Bezpečnostné popruhy, mäkké polstrovanie, sieťkové a nepremokavé vrecká, slnečná strieška alebo pláštenka a tak ďalej a tak ďalej – líši sa to model od modelu. Je možné si ich požičať aj v pôžičovni – ak vo vašom okolí nejaká podobná je, napríklad nosič pre dieťa Deuter je vo svojej triede veľmi obľúbený.
Nech už máte na chrbte čokoľvek, kľúčové je vaše správanie. Vyrovnaná chôdza, pozorné sledovanie cesty a prekážok – to je úplny základ. S dieťatom na ceste sa nesmiete nakláňať, preskakovať úžiny, riskovať. Dieťa musí byť fixované a zabezpečené pred vypadnutím, jeho váha musí byť rozložené na čo najväčšej ploche, určite nie je dobré, keď celá váha napína body na ramenných popruhoch, to vás začne veľmi skoro tlačiť.