Izba pre najmenších by mala byť ako z rozprávky a vaša peňaženka by nemala z toho zažiť horor.
A potom je tu praktická stránka – bezpečnosť je na úplne prvom mieste. Aby sa dieťa nedostalo do nepríjemností, dávajte si pozor, čím mu vybavíte okolitý životný priestor. V tomto článku si povieme čo by detská izbička nemala obsahovať.
- Televízia. V najmenšom veku ozaj k bábätku alebo lezúcemu dieťatku ešte nepatrí. Veľa rodičov používa televíziu ako nástroj na umlčanie svojho potomka, ostatne, každý zamestnaný človek si rád vydýchne na pár minút. Ale nie je zdravé budovať závislosť na TV už od útleho veku, nehovoriac o tom, že hodnoverné vedecké štúdie hovoria, že u najmenšieho dieťaťa to môže vyvolávať poruchy spánku.
- Počítač. To isté ako TV. Počítač nie je určený pre deti do 6 rokov. Hovoria to aj neurológovia, pretože v útlom veku sa mozog ešte len formuje, nervové spojenia nie sú ešte „zapojené“ a evolúcia s niečím takým vôbec nerátala. Radšej deťom kupujte klasické hračky a čítajte im najjednoduchšie riekanky alebo rozprávky, než nejaké moderné počítačové hry pre najmenších.
- Nebezpečné hračky. Čokoľvek s ostrými hranami, ale aj predmety bežnej potreby ako nožničky, ceruzky, elektrické zariadenia… tu už musíte použiť svoj vlastný sedliacky rozum. Alebo také čínske gumové hračky, kde sa môžu uvoľňovať chemické látky, určite nič takého nechcete.
- Zámky. Maličké dieťa nepotrebuje súkromie. Mohlo by sa náhodou zamknúť či už do izby alebo do skrinky, a to nechcete.
- Hlučné hračky. Plno hračiek vydáva všelijaké zvuky a hudbu. Potom tu máme všelijaké hrkálky a hračky, ktorými šťastní rodičia ľúbia obložiť svoj stred pozornosti. Ale v noci by to všetko mohlo budiť a vyrušovať aj rodičov aj deti.
- Jedlo. Maličké deti ešte nie sú schopné rozhodnúť sa správne, čo je na jedenie a čo nie. Jesť hlinu môže patriť ešte k tým nevinnejším príkladom. Žiadne jedlo nenechávajte v dosahu detí, zvlášť to čo pre ne nie je zdravé a to platí aj pri trávení času v kuchyni.