V určitý moment prerábate izbu pre najmenšie deti pre školopovinné dietka – a väčšinou chcete, aby izba vydržala. Možno aj cez drsné obdobie puberty (ktoré sme všetci prežili a nič sa nám nestalo) až po dospelosť. Ak máte doma dcéru – malú slečnu, určite má aj ona čo k tomu povedať ako má vyzerať jej izba snov.
1. Farba. Kľúčová vec pre celkový vizuál. Musí to byť vecou dohody a musíte rátať, že v budúcnosti sa vám nejaká výrazná farba zunuje. Možno bude lepšie použiť aj neutrálnu bielu (alebo slabé pastelové farby) a estetiku miestnosti dotvoriť doplnkami. Je možné, že v určitej fáze si vaša dcéra bude chcieť oblepiť každý centimeter steny s plagátmi nejakých spevákov alebo idolov, takže to skúste vymyslieť tak, aby ste to urobili bez poškodenia maľovky (pokiaľ možno).
2. Doplnky a pohodlie. Do izby naplánujte a zlaďte „mäkkú“ výbavu ako sú záclony, koberce, pokrovce, vankúšiky, všetko s vidinou pohodia a útulnosti. Keď to preženiete, tak zmenšíte priestor, takže platí – menej je viac, všetko s mierou. No a určite bude treba aj niečo na voľné sedenie, napríklad pohodlné kreslo a podobne. Nebuďte príliš exotickí – ak aj vaša dcéra trvá na nejakom uletenom nápade, časom sa jej to preje a zunuje.
3. Študovňa. Detské izby pre dievčatá sa bez tohto kútika nezaobídu, teda ak je pre vás vzdelanie, robenie si domácich úloh a podobne – dôležité. A to väčšinou pre civilizovaných ľudí je. Väčšinou to znamená stôl s dobrou výškou a stabilitou a kvalitné osvetlenie. Je vždy lepšie si robiť povinnosti v izbe ako kuchyni alebo v obývačke, kde bude vaša dcéra rušená.
4. Úložisko. Dievčatá potrebujú hromady miesta! Už aj preto, že šatník mávajú väčší ako chlapci. A keď sa náhodou venujú nejakému koníčku alebo športu, zbiera nejaké predmety alebo má vlastnú knižnicu… Ešte sme nevideli dievčenskú izbu, kde by nejaká skriňa alebo polička zívali prázdnotou. Na to všetko treba myslieť dopredu a pripraviť priestor.
5. Súkromie. Dievča, či už 8-ročné alebo 16-ročné, potrebuje svoje súkromie, svoj kútik a miesto kam sa zavrie, oddýchne si od sveta a načerpá síl. Preto nie je dôležité len to, akú skrinku kam položíte, ale aj celkové zasadenie jej izby do domácnosti, ako rešpektujete jej osobný priestor, či klepete na dvere, často jej nakúkate do izby, dávate jej príkazy a podobne. Vlastne vzťahy a správanie sú pre hladký chod domácnosti dôležitejšie ako materiálna výbava.
6. Režim upratovania. Na tomto sa treba dohodnúť a dcéru treba už od malička viesť k zodpovednosti a poriadkumilovnosti. Je možné, že niektoré deti upratovanie neznášajú – to je normálne. To ale neznamená, že by nemali byť do tohto procesu zapojené, alebo by v izbe mali mať „bordel ako v tanku“. Keď dcéru dobre vychováte, je veľká šanca, že aj ona neskôr dobre vychová svoje deti.