Otázka, ktorú si občas trochu prehnane starostliví rodičia kladú: môže klimatizácia negatívne vplývať na najmenšie deti? Keď aj v súvislosti s dospelým ľuďmi a klimatizáciami sa občas toho popíše…

Stručný verdikt: je to bezpečné, s obvyklým „ale“ – všetko s mierou, dávajte pozor a všetko bude v poriadku. Jemné použitie ventilátora alebo klimatizácie by nemalo prekážať, pretože je to lepšie ako nechať novorodenca v príliš veľkej horúčave, vo vydýchanom alebo vlhkom prostredí. Detské telíčko sa s nesprávnou teplotou ešte nedokáže vysporiadať ako u dospelých, a áno, aj prílišné prehorúčenie môže viesť k negatívnej reakcii, minimálne už tým, že sa novorodenec rozplače, nedá sa utíšiť a vy neviete, čo s ním je.

Správna teplota (a vlhkosť vzduchu) jednoducho prispievajú k kvalitnejšiemu a pohodlnejšiemu spánku a pomáha predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (tu však opatrne a netreba brať doslova všetko čo si prečítate na internete – ani tie články, ktoré vás strašia a snažia sa byť príliš vedecké). Najhoršie sú náhle zmeny teploty, tým treba s dojčaťom vždy predchádzať a prechody riešiť postupne. Napríklad keď cestujete autom, nie je dobré si sadnúť do horúceho auta aj s potomkom a zapnúť klimatizáciu – radšej otvorte okná na niekoľko minút dopredu.

Preto treba udržiavať v dome štandardnú izbovú teplotu, vyhýbať sa extrémom. Zapnutý prístroj a dieťa nenechávajte bez dozoru, normálne kontrolujte teplomer a všetko je v najlepšom poriadku. Samozrejme, držte dieťa mimo hlavný prúd. Je jasné, že nenecháte fúkať ventilátor priamo na novorodenca. Oblečte ho do niekoľkých ľahkých vrstiev, ktoré sú rovnomerné na nožičkách aj telíčku, detské oblečenie by nemalo mať slabšie miesta. Ľahká čiapočka a vlnené ponožky sú základnou výbavou každej mamy.

Mobilné klimatizácie nenechávajte v dosahu detí, dokonca ani nie pri takých ktoré sa ešte nevedia ani poriadne prevaliť. Pretože by mohla spadnúť, napríklad keď je vývod kondenzátu urobený do okna a silný vietor spotrebič zhodí a podobne.

Dieťa by malo mať o vrstvu viac ako dospelí ľudia v miestnosti, no nesnažte sa ho ani celkom zabaliť do hermeticky uzatvoreného kokonu. Klimatizácia musí fungovať bez porúch, byť skontrolovaná niekým kto tomu rozumie, pri novorodencovi neexperimentuje veľmi s nastaveniami a nesnažte sa napríklad nájsť ideálnu vlhkosť vzduchu, radšej sa opýtajte u doktora, alebo si v dobrom obchode kúpte nejaký šikovný olejček – ak máte pocit, že je pokožka vášho dieťaťa príliš suchá. Za starých čias sa nechávali v izbách misky s vodkou a dúfalo sa, že sa voda pomaličky odparuje do vzduchu.