Rodičovská kontrola neslúži na špehovanie, alebo „odkladanie“ detí. Je to dôležitý nástroj na tvorbu bezpečného prostredia pre vaše ratolesti. Pretože – priznajme si to – internet je plný veľmi pokútneho obsahu.
Ak deti púšťate na svoj počítač, alebo im dáte ten svoj (poprípade tablet a podobne), určite ste sa už zamysleli nad detským účtom. Ten uľahčuje prácu rodiča a chráni dieťa pred skazenosťami sveta dospelých. Ale to nie je všetko. Detský účet dokáže obmedziť napríklad čas strávený pri počítači, alebo zabráni, aby vám potomok omylom neurobil dôležité zmeny v systéme. Čiže cieľom nie je obmedzovať alebo trestať deti, ale kontrolovať ich zdravý vývoj. Mimochodom, nie vždy sa dá spoliehať na technológie… a časom, keď potomok príde do puberty, začne byť rodičovská kontrola predsa už len nadbytočná.
Čo na to potrebujet? Samozrejme, iba zariadenie s nainštalovanými Windows 10. A musíte mať účet aj na Microsofte (e-mail) a podobný účet musíte vytvoriť aj svojim deťom. V niektorých krajinách musíte dokonca zadať aj kreditku, ale nie kvôli poplatkom, ale kontrole zákonov. No inak ale – aj vaše dietka môžu míňať vami stanovené rozpočty v Microsoft Store. Na to by hádam nezabudli :).
Potom stačí ísť do Nastavení (Settings) > Účty (Accounts) > Rodina a iní uživatelia (Family & other users). A tu môžete pridávať koľko podúčtov chcete. Určite si nechajte admina iba vy a deťom urobte len účet na úrovni užívateľ. Browsovanie na internete bude deťom fungovať iba v microsofťáckom Edge, ale podobne to býva aj na školách (kde za to platia samosprávy prestrelené sumy). Systém si väčšinu nastavení dokáže stiahnuť sám, vy ako rodič máte pod kontrolou aplikácie a weby, ktoré si deťi prehliadajú. Dokážete pracovať s detskými účtami na diaľku.
Samozrejme, nastavenia vo Windows sú len začiatok. Existuje široká paleta softvéru, ktorá dokáže zneprístupniť užívateľské účty celým sieťam, alebo dokonca krajinám.
Potom sú dôležité karty Activity (kde vidíte históriu stránok a aplikácií detského podúčtu) alebo trebárs Screen Time, kde sa dá podrobne naplánovať rozvrh, kedy bude online svet deťom prístupný. Prvýkrát s touto funkciou prišli už Windows 7. Zistíte, že detské ratingy pod 12 rokov skutočne môžu fungovať. Deťom môžete blokovať konkrétne portály – nielen napríklad kvôli dospeláckemu obsahu, ale aj kvôli množstvu prenesených dát a podobne. Mimochodom, neskúšajte tieto pomôcky na dospelých – môže to viesť ku konfliktom. Predsa len, kontrola detí je niečo iné.
Podrobnejší návod v angličtine tu.