Každé dieťa sa chce naučiť jazdiť na bicykli. Aby získalo túto zručnosť, potrebuje pomoc rodiča. Poradíme vám, ako môžete dieťa pripraviť ešte pred prvou jazdou.

Ako ho naučiť bicyklovať

Pri jazde na bicykli je potrebné skoordinovať niekoľko činností. Ak chcete naučiť bicyklovať svoje dieťa, neodporúča sa začať skôr, než dovŕši dva a pol až tri roky. V tomto veku by už malo byť schopné naučiť sa držať rovnováhu na detskom bicykli, šliapať na pedále, venovať pozornosť smeru jazdy a zabrzdiť. Pred prvou jazdou odporúčame vášmu drobcovi vysvetliť, ako bicykel funguje. Ukážte mu, ako sa používajú pedále a brzda. Pre jednoduchšie učenie odporúčajú odborníci najskôr zaobstarať odrážadlo. Dieťa sa na ňom jednoduchšie naučí udržať rovnováhu. Pomôže mu to tiež získať skúsenosti z ovládania dvojkolesového vozidla.

Ako vyberať odrážadlo

Odrážadlo vyberáme podľa veku dieťaťa. Pre najmenších sú vhodné stabilnejšie modely so štyrmi alebo troma kolesami. Na trhu nájdete detské odrážadlá v tvare auta či motorky. Sú vhodné pre deti od 18 mesiacov. Niektoré sú vybavené zvukmi či úložným priestorom na hračky, prípadne vodiacou tyčou.

Väčšie deti zvládnu odrážadlo na dvoch kolesách. Jazda na tomto type pripomína jazdu na bicykli. Dieťa sa poháňa aj brzdí pohybom nôh. Zvyká si na rýchlosť a udržiavanie rovnováhy. Široké nafukovacie pneumatiky poskytujú dostatočnú stabilitu aj na nerovnom povrchu. Väčšina modelov umožňuje nastavenie výšky sedadla a riadidiel. Nastavte ich tak, aby dieťa pohodlne dosiahlo nohami na zem. Takéto odrážadlo je skvelým pomocníkom pred tým, ako dieťa vyskúša jazdu na bicykli.

Bezpečnosť pri jazde

Kvôli bezpečnosti by každé dieťa malo mať na bicykli ochrannú prilbu. Pri prvých pokusoch môžete pridať aj chrániče kolien a lakťov. Na učenie vyberte bezpečné miesto. Napríklad oplotené ihrisko. Vyberte čas, keď sa na ihrisku nenachádza veľa detí, aby nedošlo k zbytočnej zrážke.