Učiť, povzbudzovať, viesť – pri ničom inom nie je výchova detí tak zrejme potrebná ako pri ústnom zdraví – pri dentálnej hygiene.

Ak tieto veci v nízkom veku zanedbáte, povlečie sa to s vami celý život – respektívne s vašimi deťmi. Dietka potrebujú príklady, dobré aj odstrašujúce, no najmä potrebujú vašu rodičovskú energiu, ktorú do nich vkladáte. Prevencia znamená nie riešenie problémov, ale ich predchádzanie!

Urobte z dentálnej hygieny rutinu

Pravidelný režim znamená, že deti považujú umývanie zúbkov za nedeliteľnú časť dňa a nepreskakujú ju ani nejak „nepodvádzajú“. Platí to pre mliečne zúbky, aj pre tie, ktoré by potom mali vydržať celý život. Lenivosť jen najväčší nepriateľ.

Nechajte potomka vybrať si vlastnú kefku

Mať vlastnú obľúbenú zubnú kefku môže dieťa motivovať k pravidelnej hygiene. Ukážte im svojím príkladom ako na to! Deti napodobňujú rodiča a keď uvidia vašu ochotu, pôjde im to ľahšie. Odmerajte im vždy, aby si zuby čistili 2 minúty a nie menej.

Dovoľte maličkým prckom umývať si zúbky vlastnoručne

S deťmi sa nehádajte, ale motivujte ich. Aj maličké detičky bez zručnosti si potrebujú vylepšiť svoju motoriku, naučiť sa ak správne na to. Poradiť vám môže dentálna hygienička – nikto nevie lepšie ako na to než odborníčka. Pomôže vám predchádzať zubným kazom, zápalu ďasien – paradentóze, zubnému kameňua, plaku, poradí vám ako na správne stratovanie a pitný režim, lebo všetko má vplyv na zubné zdravie.

Systém odmien a zákazov

Deti vychovávame každý vlastným systémom. Je jasné, že niektoré ich obľúbené aktivity musia byť zakázané, až kým si nevyčistia zúbky. Na konci týždňa im môžete dať drobnú odmenu, ak celý čas v kúpelni sa poctivo venovali ústam. Môžete im kupovať knižky, zábavné hračky alebo púšťať veselé náučné videá, kde sa vysvetľuje dôležitosť starostlivosti o zuby – deti sa v útlom veku učia ako informácie nasávajúce špongie.

Nájdite zubára alebo dentálnu hygieničku, kde sa bude dieťa dobre cítiť

Dajte si námahu a neľutujte náklady. Po zručných odborníkoch niekedy musíte trochu pátrať, vypytovať sa, prehľadávať internet. Veľa ľudí v dospelosti má zo zubára komplex, lebo v detstve nemali ich rodičia šťastnú ruku na stomatológa.