Najmä ak kupujete prvú posteľ pre prvé dieťa môžete byť dosť neistí… kupovať ju do dospelosti? Alebo zvoliť nejaký rozprávkový dočasný model, ktorý zdedí mladší súrodenec? Na čo pozerať pri kúpe:

  1. Postele sú veľké, ale nie kvôli budúcnosti. Deti majú iné potreby ako dospelí… rastú a potrebujú miesto na hračky, plyšákov a rôzne drobnosti, ktoré si berú do postele.
  2. Kam s posteľou v miestnosti. Bude posteľ v strede? Pri stene? Pri okne? Pod krovom? Pri dverách? Medzi policami? Ak máte menej priestoru a viac detí, možno kúpite poschodovú posteľ – je dôležité kde je rebrík, ako sa na posteľ bude liezť, ako sa pôjde dole, či sú v ceste predmety, nábytok a podobne.
  3. Matrac je dôležitý. Niektoré matrace sú letné, zimné, majú v sebe pružiny alebo penu… matrac má byť v prvom rade zdravý, pohodlný, pevný a odolný voči hmyzu, špine a podobne.
  4. Odolnosť na prvom mieste. Deti po posteli skáču, škriabu sa hore dole, hrajú sa uprostred noci so súčiastkami – preto  by nikde nemalo nič trčať von… posteľ absorbuje množstvo nárazov, nemá byť rozheganá (tzn. z tenkých materiálov), musí byť byteľná, čakajú ju lepkavé prsty a možno aj znečistenia. Rošty môžu byť pokojne pevnejšie ako u dospelých, posteľ musí držať pokope a byť pružná, budú na nej skákať možno aj viacerí naraz.
  5. Úložisko. Pod posteľami býva veľký priestor na veci – to sa zíde vždy. Deti majú obrovské množstvo hračiek, školských potrieb, zbierajú rôzne nepotrebné drobnosti, ak zoženiete posteľ, ktorá má úložné priestory navyše – zíde sa vám to. Vysúvacie šuplíky, prídavné skrinky, perináky, všetko sa ráta. Detské postele mávajú často rôzne veselo vyzerajúce prístavky zapadajúce do konštrukcie, ktoré sú nesmierne užitočné.
  6. Bude mať dieťa návštevy? Budú u vás časom prespávať bratranci alebo možno nejaký ten kamarát? Treba s tým rátať!
  7. Bunker. Deti potrebujú súkromie. Schovať sa pred dospelými a mať priestor len samé pre seba. Bezpečný priestor, kde viete, že sa nič nemôže stať. Absorbujúci veľa podivných vecí. Ideálne je, ak detská izba nie je hneď vedľa spálne, aby ste nepočuli navzájom každý drobný zvuk – to je pravda, možné len v domoch, v bytoch väčšinou nie.