Až keď začnete starnúť, začnete si uvedomovať gravitáciu – a vaše kolená. Možno ich začnete vnímať ako stroj, ktorý sa časom mechanicky opotrebúva.

Pravdou však je, že aj mladí ľudia majú problémy s kolenami – či už v súvislosti s obezitou, nesprávnym športovaním, alebo z iných príčin… O kolená sa musíme starať celý život. Tu je pár tipov ako na to.

  1. Strnulý pohyb ako napríklad kľačanie (pri práci apod.) nie je pre kolená dobrý.
  2. Slabé svalstvo sa na kolenách rovnako podpíše. Strečing, správny šport, ale aj prechádzky (pre starších alebo horšie sa hýbucich ľudí) sú vždy vítané. Behať a chodiť však treba vedieť – vždy je dobré sa na to spýtať odborníka. Výborné aktivity sú trebárs bicyklovanie alebo plávanie.
  3. Nadbytočná hmotnosť zaťažuje kĺby. Aj desať kilogramov nadváhy je už dosť. Zdravá životospráva je teda aj cestou k zdravému pohybovému aparátu.
  4. Ak športovať, tak opatrne. Niektoré športy sú agresívne – futbal apodobne, je treba pri nich robiť množstvo náročných obratov v kolenách a často hrozí zranenie.  Opatrnosť treba zachovať aj v telecovični a v posilňovni. Na prvom mieste je fyzická aktivita, lámanie osobných rekordov nie je z pohľadu zdravia vôbec priorita. Pred športom treba správnu rozcvičku, zahriať sa, vykonať poctivý strečing.
  5. Správna obuv je dôležitá – pevnosť nohy a jej správny uhol pri dopade chodidla má veľký vplyv na kolená.
  6. Pri problémoch s kolenami vám môže pomôcť fyzioterapeut alebo chiropraktik.
  7. Pri vážnejšej bolesti kolena (dlhodobej, zápalovej atď.) nepodceňujte lekársku pomoc. Na špecializovanej klinike vám urobia kvalitnú diagnostiku, odporučia liečbu alebo môžu špecialisti prikročiť k zákroku.

Správna prevencia a liečba vás môžu ochrániť od výmeny kĺbu alebo od čiastočnej či plnej imobility.