Až keď začnete starnúť, začnete si uvedomovať gravitáciu – a vaše kolená. Možno ich začnete vnímať ako stroj, ktorý sa časom mechanicky opotrebúva.
Pravdou však je, že aj mladí ľudia majú problémy s kolenami – či už v súvislosti s obezitou, nesprávnym športovaním, alebo z iných príčin… O kolená sa musíme starať celý život. Tu je pár tipov ako na to.
- Strnulý pohyb ako napríklad kľačanie (pri práci apod.) nie je pre kolená dobrý.
- Slabé svalstvo sa na kolenách rovnako podpíše. Strečing, správny šport, ale aj prechádzky (pre starších alebo horšie sa hýbucich ľudí) sú vždy vítané. Behať a chodiť však treba vedieť – vždy je dobré sa na to spýtať odborníka. Výborné aktivity sú trebárs bicyklovanie alebo plávanie.
- Nadbytočná hmotnosť zaťažuje kĺby. Aj desať kilogramov nadváhy je už dosť. Zdravá životospráva je teda aj cestou k zdravému pohybovému aparátu.
- Ak športovať, tak opatrne. Niektoré športy sú agresívne – futbal apodobne, je treba pri nich robiť množstvo náročných obratov v kolenách a často hrozí zranenie. Opatrnosť treba zachovať aj v telecovični a v posilňovni. Na prvom mieste je fyzická aktivita, lámanie osobných rekordov nie je z pohľadu zdravia vôbec priorita. Pred športom treba správnu rozcvičku, zahriať sa, vykonať poctivý strečing.
- Správna obuv je dôležitá – pevnosť nohy a jej správny uhol pri dopade chodidla má veľký vplyv na kolená.
- Pri problémoch s kolenami vám môže pomôcť fyzioterapeut alebo chiropraktik.
- Pri vážnejšej bolesti kolena (dlhodobej, zápalovej atď.) nepodceňujte lekársku pomoc. Na špecializovanej klinike vám urobia kvalitnú diagnostiku, odporučia liečbu alebo môžu špecialisti prikročiť k zákroku.
Správna prevencia a liečba vás môžu ochrániť od výmeny kĺbu alebo od čiastočnej či plnej imobility.