Slávnostná chvíľa v živote dieťaťa nie je len prechod zo škôlky do školy, ale aj prechod z postieľky do ozajstnej (aj keď detskej postele).

Malá slávnosť v kruhu rodiny – avšak s dosahom na dlhé roky dopredu. Je možné, že sporiví rodičia kúpia potomstvu postele do detskej izby, ktoré im vydržia až do dospelosti. V každom prípade si pred kúpou tohto nábytku treba položiť zopár trefných otázok.

Jedna dobrá rada na začiatok: je dobré kúpiť posteľ tak, aby sa páčila rodičom, no musí sa páčiť hlavne tým, čo na nej budú spať, ale aj čítať si knižky a tráviť čas – deťom. Pri vymýšľaní dizajnu je dobré držať sa späť – nejaká výrazná téma sa vám môže časom zunovať, v jednoduchosti je vždy krása. Pamätajte, že posteľ nekupujete na jeden rok. Nekupujte posteľ ako prekvapenie, radšej zoberte potomka do veľkého obchodu s nábytkom, kde si môže sám vyskúšať pohodlie alebo vybrať obľúbený kus. Chlapci a dievčatá budú mať možno rozdielny vkus.

Samozrejme, nie všetko dokáže dieťa postrehnúť správne. Napríklad veľkosť postele vzhľadom k izbe. Je možné, že v jednej izbe budú viacerí súrodenci a je treba na to myslieť dopredu, najlepšie s metrom v ruke. Treba si premyslieť ako posteľ zapadne medzi zvyšný nábytok a koberce, či má pod sebou skladovací priestor, či je dostatočne odolná a byteľná, či nemá nejakú exotickú veľkosť (a ťažšie by sa zháňal matrac). Treba zvoliť materiál (väčšinou drevo), výšku, farbu, prípadne doplnky. Myslite na to, ako sa bude z postele schádzať a či náhodou nie je príliš blízko otvoreného okna (zima, nebezpečenstvo buchnutia sa do hlavy).

Ako už bolo povedané vyššie, posteľ nie je len spanie. Deti na nej budú tráviť veľmi veľa – veľa času. A je treba myslieť na ich zdravie, bezpečie nábytku, či na ňom nie sú nejaké výčnelky, prašnosť, hluk (vŕzganie), či sa dá vankúš oprieť o záhlavník alebo aspoň stenu, ako sa z postele bude schádzať… Hlboký a neprerušovaný spánok výrazne prispieva k telesnému a duševnému zdraviu, k schopnosti sústrediť sa a učiť sa. Dobrá posteľ pre deti je základ života.