Poschodovú posteľ vymyslela nutnosť – zaobstarávajú sa všade tam, kde sa s priestorom skrátka nedá nič urobiť, teda v kasárňach, na lodi, študentských internátoch, ubytovniach.

To, že šetria miesto (a peňaženku) však neznamená, že musia byť mdlé a nezaujímavé. Naopak. Detské poschodové postele sa dizajnujú tak, aby v deťoch evokovali pocit dobrodružstva a podnecovali ich fantáziu. Dlhý, neprerušovaný a dostatočne hlboký spánok je predpokladom zdravia, vyrovnaného života bez stresu, ktorý mimochodom, deti potrebujú takisto ako aj ich rodičia. Prirodzene, po poschodovej posteli siahnu hlavne mnohopočetné rodiny, alebo rodiny, ktoré majú k dispozícii veľmi malý byt. Súrodencov tak okrem kusu nábytku spája aj puto neustálej blízkosti.

Pri kúpe si treba dať pozor nielen na výmeru, ale najmä na výšku. Je dôležité, aby obyvateľ „horného poschodia“ mal bezpečnú cestu hore, aby si neublížil pri zoskakovaní (deti to radi robia, aj keď im to zakazujete), aby si nebúchal hlavu o strop a podobne. Súčasťou postele môže byť aj prístelok, alebo dokonca pracovný stolík či poličku na knihy- nikto nevraví, že nie. Stabilná a masívna posteľ navodí deťom pocit, že sú na hrade alebo v bunkri a rýchlo si na ňu zvyknú.  Poschodová posteľ sa zíde aj pre prípad, že dovolíte svojmu potomkovi mávať návštevu – čiže kamaráta alebo dokonca kamarátov na prespanie. V takom prípade je „hosťovský“ prístelok priam nevyhnutnosťou a stabilnou súčasťou modernej domácnosti.

Ak v detskej izbe ušetríte priestor, viac ho ostane na hru, celkovo, väčší priestor pôsobí dobre na obyvateľov miestnosti. Ak sa bojíte prípadných zranení, osvojte si pár základných rád. Posteľ umiestnite do rohu miestnosti a nechajte veľký priestor nad ňou. Medzi stenou a posteľou nesmie byť voľný priestor (aby sa tam nedalo zapadnúť). Deti treba dôrazne inštruovať, aby nevymýšľali. Posteľ nesmie byť pri okne alebo pri schádzaní nesmie byť blízko ostrý nábytok či iné prekážky ako sú lampičky, vešiaky. Zábradlie by malo prečnievať aspoň desať centimetrov nad matrac a dolu by nemala byť medzera kam sa zmestí hlava. Rebrík musí byť veľmi pevný a deťom menším ako 6 rokov musí byť vyslovene zakázané naň šplhať. Jasne dodržiavané pravidlá – dobrý spánok v rodine.