Detské izby musí byť nielen pekné, ale aj funkčné. A musí sa páčiť predovšetkým potomkovi, ktorý v nej má základňu a ktorý sa do nej občas zatvorí, aby mal súkromie. A vy ako rodič mu musíte vyjsť v ústrety nákupom vhodného vybavenia. Povedzme si pár rád, alebo skôr princípov ako na to:

  1. Vymyslite farebnú kombináciu. Prejdite si farebné vzorkovníky a vhodné kombinácie. Rozmýšľajte čo je vkusné a čo je už gýčové. Najviac farby v miestnosti vytvára maľovka (tapety), potom nábytok, obrazy a koberce.
  2. Bezpečnosť je na prvom mieste. Vyhnite sa strmým schodom, neprístupným vypínačom, trčiacim háčikom a lampičkám, nevhodne umiestnenému nábytku.
  3. Dostatok skladovacích priestorov. Dieťa potrebuje veľa miesta na svoje veci, na potrebné veci ako oblečenie či knihy myslia často skôr rodičia. Priestoru musí byť veľa, časom budú potomkovi pribúdať veci. Bude hromadiť a skladovať.
  4. Zapojte deti do upratovania. Ako udržiavať izbu v ako tak prijateľnom stave?  Musí sa na tom podieľať aj jej „obyvateľ“ hoci je možno aj veľmi malý. Starať sa o poriadok, to musí byť súčasťou výchovy už od mala. Určité predmety by mali mať svoje určité miesta.
  5. Dostatok dobrého svetla. Aby si dieťa neničilo oči, potrebuje veľké okná cez deň a kvalitné lampy večer. A tiež prísny režim, ktorý znamená, že keď sa ide spať, tak sa ide spať.
  6. Počítač a elektronika od určitého veku. Nemusíte robiť z izby 6-ročného školáka hackerské sídlo, príliš veľa elektroniky nemusí byť dobré pre výchovu, aj keď je jasné, že dnes sa už pár obrazovkám nikto nevyhne. Na prvom mieste musia byť vždy povinnosti – teda študijný stolík a pomôcky do školy.
  7. Dostatok miesta na hranie. Izba nesmie byť komplet zaprataná, každý potrebuje miesto na hranie, alebo hoci aj čítanie si na zemi a podobne. Izba musí byť tiež ľahko upratovateľná, teda bez neprístupných miest, kam sa nedostanete s vysávačom.
  8. Vyriešiť súrodenecké vzťahy. Ak si nemôžete dovoliť taký luxus, aby každý potomok mal vlastnú detskú izbu – musia bývať spolu. Ak sú len čisto chlapci alebo dievčatá, je to jednoduchšie. Ak sú zmiešaní, budú potrebovať oveľa viac súkromia keď sa začnú dostávať do puberty. Všetko musíte mať dopredu prebrané a stanovené jasné pravidlá. Detské izby pre chlapcov a dievčatá sa, samozrejme, občas dosť líšia, už len pre ich rôzne záujmy.
  9. Dovoliť plagáty alebo podobnú výzdobu. Nemá zmysel bojovať, drvivá väčšina detí chce mať výzdobu podľa svojho. Lepšie je ich v tom podporiť a vyjsť im v ústrety ako im niečo zakazovať len preto, že sa to nepáči zrovna vám.