V malej dedinke na úpätí hôr žila 10-ročná Zuzka. Bola to zvedavé a divoké dievča, ktoré milovalo dobrodružstvo. No Zuzka mala aj temnú stránku. Tajne pila a fajčila, mysliac si, že ju to robí dospelou a cool.

Jedného dňa sa Zuzka s kamarátmi vybrala na výlet do lesa. Vzali si so sebou fľašu vína a cigarety a tajne pili a fajčili, kým sa im nezakrútila hlava a neprišlo im zle. Zuzka sa cítila hrozne. Jej žalúdok sa prevracal a hlava jej bolela. Uvedomila si, že pitie a fajčenie nie je vôbec cool, ale len ju to robí chorou a slabšou.

Od toho dňa sa Zuzka s pitím a fajčením prestala. Uvedomila si, že to nie je to, čo ju robí šťastnou a silnou. Namiesto toho sa začala venovať zdraviu a aktivitám, ktoré ju bavili. Chodila do lesa na prechádzky, hrala sa s kamarátmi a pomáhala svojim rodičom. Zuzka bola oveľa šťastnejšia a zdravšia, keď sa prestala tráviť s alkoholom a cigaretami.

Zuzkin príbeh nám ukazuje, že pitie a fajčenie nie je pre deti. Sú to škodlivé návyky, ktoré nám môžu ublížiť na zdraví a zničiť život. Ak niekedy máte chuť vyskúšať alkohol alebo cigarety, radšej si to rozmyslite. Existuje oveľa lepších a zdravších spôsobov, ako sa zabaviť a cítiť sa cool.

Poučenie: Pitie a fajčenie nie je pre deti. Sú to škodlivé návyky, ktoré nám môžu ublížiť na zdraví a zničiť život. Vyberte si radšej zdravý životný štýl a zábavu, ktorá vám neublíži.