Ľudia, čo zanedbávajú starostlivosť o klimatizáciu v aute, nerobia dobre. Nejde o nič svetaborné – fugnujúci prístroj treba z času na čas vyčistiť a ak je vozidlo v servise, poprosiť pracovníkov, aby sa pozreli aj na klimatizáciu.

Prečo? Pretože nám ide o naše zdravie – a aj o výdrž a životnosť prístroja.

Čistenie, dezinfekcia a servis klimatizácie bránia množeniu baktérií a plesní. Vo vozidle musí byť vzduch čerstvý. V klimatizácie je vlhko, množia sa v nej baktérie a plesne – a hádajte, čo sa deje pri vyfukovaní vzduchu z prístroja. Možno sa o to nestaráte, ale ak ste alergik, astmatik, bývate chorý s dýchacími cestami – viete svoje.

Čistý vzduch je to, o čo nám ide. Čistenie klimatizácie odstraňuje prach, peľ a iné nečistoty zo vzduchu, čím zlepšuje jeho kvalitu a znižuje riziko respiračných ochorení.

Prístroj, ktorý sa časom upcháva, je časom menej výkonný a na dôvažok má vyššiu spotrebu. Klimatizácia v aute môže spotrebúvať 5 až 10 percent z celkovej spotreby vozidla – poriadne zanesená klíma zožerie aj o tretinu viac výkonu akoby mala. A tým pádom sa prevádzka predražuje.

Dnešné prostriedky (napríklad vo forme sprejov ale aj iných) sú eco-friendly – priateľské k životnému prostrediu. Alebo – podľa potreby. Určite však pamätajme, že ide o naše pohodlie. Ak necháme klimatizáciu pokaziť sa, servisné firmy sa len potešia. Ak nekupujeme nové kabínové filtre, aspoň umývajme tie staré. Nejde to donekonečna, ale párkrát áno. Pamätajme, že veľm dôležité sú najmä peľové filtre a to najmä v dnešných dňoch – na jar.

Najväčším „nepriateľom“ klimatizácie, je, samozrejme, prach. Potom aj vlhkosť. Klimatizácia v aute sa stará nielen o čerstvý vzduch, ale vďaka použitému prostriedku aj o voňavý vzduch – a celkový komfort. Rôzni ľudia používajú klimatizácie rôzne, ale platí, že kým na krátke jazdy ich netreba zapínať, na dlhých jazdách by vám bola väčšinou prílišná zima alebo prílišné teplo. Teplota v aute by mala byť zhruba o 5 až 6 stupňov nižšia ako vonku. Ak je rozdiel vyšší, vaše telo pri zmene prostredia zažíva minišoky – ale to väčšina z nás dobre pozná.