Varixy – kŕčové žily – netrápia len staršie ženy, trpia nimi všetky zložky obvyvateľstva. Vrátane detí, aj keď pravda, v menšej miere. Môže ísť o vrodený problém, ťažkosť ktorá vznikla už v tehotenstve matky, alebo tradične – zlým životným štýlom detí (čiže najmä u tých, ktoré sú obézne, nehýbu sa správne, prekonali zranenie atď.)

Vždy platí: berieme deti k lekárovi. Pri prehliadke sa veľa pýtame. Upozorňujeme pána doktora na to čo si možno nevšimol. Väčšinou je liečba jednoduchšia (kompresné oblečenie, lieky), málokedy sa stane, že sa prípad dostane až pod skalpel, ak sa tak stane, je to poučenie do života, že ste niečo zanedbali…

Prevencia proti varixom u detí je prakticky aj prevenciou proti ostatnej palete chorôb. Volá sa to zdravý život. A pomôže to všetkým, nielen deťom:

  • Udržujte si zdravú váhu, dostatok pohybu, voľnočasové aktivity by mali byť aj pohybové, obmedzujte čas strávený za obrazovkami. Pravidelný pohyb podporuje svaly, prietok krvi a tým pádom aj normálnu funkciu žíl.
  • Dlhé státie alebo sedenie je zlé. A deti dnes sedia neustále, že. V škole. Počas voľna s mobilmi v rukách. Večer, keď sa dívajú na seriály… Rodič sa musí zmeniť na trénera a občas potomkov preháňať aj proti ich vôli.
  • Kupujte deťom kvalitnú obuv, pevnú, uzavretú, ale aj vzdušnú. Podložka na vykladanie nôh sa určite nestratí medzi vianočnými darčekami. Videli ste tehotné mamičky vykladať si opuchnuté nohy vyššie ako srdce? Platí to u všetkých ľudí. Aj sedieť treba správne – nezhrbene a najmä nie s prekríženými nohami, alebo tak, že si dieťa zastavuje krvý obeh.
  • Ak má dieťa problém s nohami, okrem lekára pomôže cvičenie, masáže (nehanbite sa), zdravý jedálniček a pomôcť vám môžu aj s doplnkami v lekárni. Fajčenie a alkohol nemajú u detí čo hľadať, ani potajmoky ani inak.

Operácia kŕčových žíl (najmä laserom) síce nie je komplikovaná, trvá  zhruba polhodinu, ale určite ju nechcete absolvovať ani vy ani vaše deti. Patrí k tomu veľa návštev lekárov, kontroly, rekonvalenscia a riziko vrátania problémov o niekoľko rokov. Ak však k operácii predsa len príde, nebojte sa, ide o bezpečný a rozšírený zákrok, na ktorý máme v našom zdravotníctve dostatok odborníkov.