Prechladnutia sú častými návštevníkmi novorodencov – a rodičia to občas nijak nezlepšujú. Nie je výnimkou, že už v nemocnice máte maličkého sopľavého. Najmenšie detičky ešte nemajú vybudovanú imunitu, ale neznamená to, že by ste ich mali zohrievať ako v pekle.

U novorodencov platí, že rodičia dokola a dokola robia tie isté chyby: napríklad, že čokoľvek nad teplotu 36,7 stupňov Celzia (alebo 100 Farenheita) považujú za horúčku, s ktorou treba bežať za pani doktorkou. Alebo že by ste dieťaťku mali neustále merať teplotu (určite nie za cenu narúšania jeho rutiny a pokoja). Alebo že miernu horúčku by ste mali hneď liečiť pokročilými medikamentami.

Nie. Aj keď detské telíčko bojuje s prvými chorobami, svet sa ešte nerúca. Musíte mať zdravý odhad. Napchávať deti vitamínmi a doplnkami ku strave, otužovať ich a celkovo skúšať rôzne metódy z internetu – nič sa nesmie preháňať. Vlhkosť vzduchu a teplota sú dôležité, ale nesmiete ísť ani tu do extrému. Mať v dome teplotu 26 alebo viac stupňov, mať dieťa zababušené v množstve vrstiev, je cesta ako mu v budúcnosti spôsobiť chorľavosť a zlé návyky. Rovnako treba dobre plánovať aj vychádzky a styk s vonkajším prostredím.

Doječenec totiž ľahko prechladne, ale aj ľahko sa prehreje. Ideálna teplota (aj podľa lekárov) je medzi 18 stupňami a 22 v miestnosti – to dokáže zabezpečiť aj menej výkonné tepelné čerpadlo. Je treba aj ideálne vetranie a držať vlhkosť vzduchu okolo 50 percent. Novorodenec sa nehýbe tak ako staršie dieťa, ani nie je schopný sa tepla zbavovať napr. svalovými pohybmi a podobne. Svoju iminutu si buduje. Sledujte jeho vlhkosť pokožky, primerané množstvo slín, klasické biologické pochody, vyrážky a podobne.

Ak dieťa vyrastá v prekurovanej miestnosti, kde je nedostatok cirkulácie vzduchu (alebo opačný extrém – časté prievany), v budúcnosti sa do odrazí na jeho zdraví. Musíte si tiež pamätať, že ani vaše ideálne termostaty a elektronické hračky dieťa neochránia napr. pred sezónnymi vírusovými ochoreniami – istá miera chorobnosti jednoducho k dietkam patrí.