Či už kupujete výrobky alebo služby od svetoznámych spoločností, alebo sa zameriavate skôr na menšie spoločnosti, pravdepodobne ste si mnohokrát všimli, že mnohé z nich majú vedľa samotného názvu aj veľké písmeno R v kruhu. Tento medzinárodne uznávaný symbol dáva jasne najavo, že dané výrobky alebo služby sú chránené zákonom – majú registrovanú ochrannú známku. Ide o najvyššiu úroveň právnej ochrany, ktorá chráni majiteľa pred konkurenciou – práva na značku má len majiteľ, takže kopírovanie alebo napodobňovanie výrobkov alebo služieb s registrovanou ochrannou známkou je prísne zakázané a akékoľvek porušenie môže byť předmetom súdneho sporu.

Ochranné známky ako najvyššia úroveň ochrany

Ako bolo uvedené vyššie, písmeno R v kruhu predstavuje najvyššiu úroveň ochrany. Môžete sa stretnúť aj s označením TM (trademark – ochranná známka), ktoré je symbolom ochrannej známky používanej v oblasti tovarov, ale nepodlieha registrácii ochrannej známky, alebo s označením SM (ochranná známka služby), ktoré je v podstate rovnaké ako označenie TM, ale nevzťahuje sa na výrobok, ale na službu, na ktorú si ochranná známka uplatňuje práva.

Ak si chcete byť istí tým najvyšším a chrániť svoj výrobok alebo značku, odporúčame vám registráciu ochrannej známky. Môže to byť akékoľvek grafické znázornenie, či už ide o logo, písmeno, obrázok, rôzne farebné kombinácie, dokonca aj krátke hudobné stvárnenie. Žiadosti o registráciu ochranných známok sa podávajú písomne a ich register vedie Úrad priemyselného vlastníctva, ktorý nielen zhromažďuje žiadosti a registruje registrácie, ale aj zabezpečuje, aby nedošlo k zámene ochrannej známky s inou alebo k jej dvojitej registrácii.

Vyhnite sa papierovačkám, spoľahnite sa na Patentoid

Ak sa rozhodnete zaregistrovať ochrannú známku, musíte sa pripraviť na zdĺhavý proces plný papierovačiek. Ak nie ste typ na papierovanie, nezúfajte. Dnes už môžete využiť služby spoločností, ako je Patentoid, ktoré poskytujú komplexné poradenstvo v tejto oblasti. Patentoid navyše ponúka možnosť vybaviť všetko online, bez jedinej osobnej návštevy. Stačí poslať potrebné dokumenty a všetko ostatné sa vyrieši za vás.

Či už teda na registráciu využijete špecializovanú spoločnosť, alebo sa do toho pustíte sami, vedzte, že ide o skvelý krok, ktorý posunie vaše podnikanie o krok ďalej.