Tvrdenie, že dnes treba deti von vyháňať, kým pred pár desaťročiami ich bolo treba naháňať dnu, je nosením dreva do lesa. Každý to vie.

Čerstvý vzduch a pohyb – to je základ zdravého vývinu. Za príklad si uveďme cambridgskú štúdiu, ktorá zistila, že deti, ktoré trávia čas vnútri, sú viac náchylné na problémy so zrakom a v budúcnosti budú nosiť okuliare.

Niet pochýb – fyzické a psychické zdravie sú priamo napojené na pobyt na slnku pod otvoreným nebom. Náš mentálny a emočný svet sa formuje nielen nad obrazovkou smartfónu.

Nejde však len o to byť vonku – ale byť na čerstvom vzduchu. Doslova. Znečistený vzduch nás totiž vracia späť. Berme deti do prírody – do lesov alebo aspoň do parkov. Mimo dymiacu civilizáciu. Čistý vzduch znamená:

  • Zdravý vývin tela.
  • Čisté pľúca a krvný obeh.
  • Viac energie a chuti do učenia sa.
  • Viac pohybu. Lepší spánok.
  • Menej zdravotných problémov.
  • Sebavedomejšie dieťa. Lepšiu náladu.

Áno, v 21. storočí by rodičia mali dávať pozor aj na vzduch, rovnako ako dávajú pozor na pády, čo deti jedia, s kým sa kamarátia atď. Stráženie obezity a dostatok vitamínov – niekde tam musia byť čistá voda a čistý vzduch. Podľa WHO dieťa v meste trávi 90% času zavreté vnútri. A v interiéroch môže byť nezdravý vzduch tiež – prašný, naplnený čiastočkami, vydýchaný, zvetralý. Vieme, že taký vzduch spôsobuje bolesti hlavy, ospalosť, podráždenie v rodinách, nepohodlie, náchylnosť na prechladnutie a podobné otravné choroby.

Dnes už vieme ako vyčistiť vzduch vnútri. Okrem pravidelného a správneho vetrania tomu môžeme pomôcť – čistička vzduchu Airhome dokáže vzduch čistiť šiestimi spôsobmi, od rôznej filtrácie až po ionizáciu vzduchu a biologické čistenie UV lampou.

Keď príde na svet novorodenec, jeho pľúca ešte nie sú vyvinuté – po 6 mesiacoch začnú pripomínať zmenšenú verziu pľúc dospelého a až do 3 rokov života nemajú všetky obranné funkcie ako pľúca dospelého.