Rehabilitácia a vzdelávanie sú jedno a to isté. Už po narodení bábätka sa rodičom odporúča nechať skontrolovať novorodenca a vysloviť analýzu jeho stavu do budúcnosti.

Aj deti majú rôzne neduhy a obmedzenia – vrodené alebo po chorobách a úrazoch. Vojtova metóda, ktorú robia aj v Bratislave, funguje aj na deti. Metóda sa používa pri predčasne narodených deťoch, deťoch, čo majú problémy s koordináciou, torticolisom, obrnou, pohybové poruchy, problémy s plochými nohami, prehĺtaním, dýchaním, a tak ďalej.

Dobrý program fyzickej rehabilitácie aktivizuje deti, povzbudzuje ich k zmene životného štýlu, snaží sa pôsobiť preventívne a učiť mládež ako sa vyhýbať zraneniam. Správna terapia v prvom rade znižuje bolesť, vhodnými cvičeniami sa mobilizujú kĺby, tkanivo a podobne. Rehabilitácia niekedy môže pomôcť ako alternatíva k chirurgickému zákroku – po porade s lekármi, samozrejme. Poprípade ako predoperačná rehabilitácia – vždy je lepšie ísť na operáciu v lepšej kondícii, lebo potom sa telo aj lepšie zotavuje.

Zlepšenie mobility je tradičný dôvod, prečo sa rodičia obracajú na fyzioterapeutov. Áno, veľa detí má problémy s chôdzou, státím, s motorikou, sebestačnosťou a bezpečnosťou, ktorá vyplýva z nešikovnosti. Rehabilitácia pre deti zlepšuje rovnováhu a učí potomstvo ako sa vyhýbať pádom, ako lepšie koordinovať pohyby, fyzioterapeuti vás môžu učiť konkrétne manévre a zvládanie životných situácií.

Ak máte malého športovca je to jasné – u športovcov sú správne pohyby kľúčové, aby si „neopotrebúval“ telo viac ako je treba, a najmä aby sa vyhýbal zraneniam. Nerovnováha a nesprávne pohyby môžu spôsobiť chronické problémy ako u starých ľudí – tomu všetkému sa dá vyhnúť, stačí dávať pozor a vzdelávať sa. A veľa cvikov a strečingu využijete doma aj v budúcnosti, aj keď prestanete navštevovať rehabilitačné centrum.

Deti treba od útleho veku viesť k správnemu držaniu tela (inak, ako nám celý život opakujú, nám hrozí scholióza, ploché nohy atď.). A keďže telo sa ešte len vyvíja, veľa vecí sa môže zlepšiť a niektoré neduhy sa môžete pokúsiť do dovŕšenia dospelosti dokonca odstrániť. Ako vieme, tínedžeri často zažívajú nevyrovnaný rast, náhle hormonálne zmeny, zmení sa správanie aj osobnosť človeka – a telo sa mení spolu s ním.