Takmer dve desaťročia vychádzali Pat a Mat, dvaja domáci majstri, pre ktorých zavolať si odborníka by bola veľká potupa. Nakoniec vzniklo 91 dielov 8-minútového seriálu – a nedávno bol zase resetovaný (takže už existuje 130 dielov).

Viete, že prvé diely nechodili ako Večerníček, ale dávali ich v kinách? A že ešte predtým boli Pat a Mat postavičky z kreslených novinovýc vtipov? A že prvé večerníčky boli robené pre Slovenskú televíziu, nie českú? Keď sa ozvali tóny zvučky hranej na ústnej harmonike, k obrazovkám sadali všetky rodinné generácie, nielen deti. Teda – ten zvuk harmoniky v skutočnosti vydával nástroj clavinet, podobný malému klavíru.

Pôvodný soundtrack tvorila dychovka a postavičky nemali čiapky. Prvý diel sa volal Kutilovia (Kuťáci). Všetci si myslia, že mená Pat a Mat sú zo šachu, ale sú to skratky z Patlal a Matlal, ktoré vymysleli deti pri besedách. Seriál vznikal klasickou nedigitálnou technikou – asi 15 centimetrové postavičky tvorcovia hýbali a fotili po každom minipohybe – 25 snímok za sekundu, 12 000 snímok za epizódu.

Pôvodne bol seriál myslený pre dospelých – a mená Pat a Mat sa objavili až v roku 1989, keď sa na ne pýtala zahraničná distribúcia. Vysielali sa v množstve krajín, vrátane Japonska, Austrálie či arabských krajínách (kde odstránili hudbu). V Holandsku im dokonca vymysleli dialógy (a seriál sa volal Buurman & Buurman – Sused a sused). V Iráne scenzurovali fľaše alkoholu a vo Švajčiarsku (údajné) násilie.

Ako všetci vieme, každá oprava, zlepšovák, alebo trebárs jednoduchá montáž niečoho, sa zvrhne v kataklyzmu – seriál je postavený na tom, že nešikovnosť iných milujeme. Iniciátorom majstrovania je väčšinou Pat (menší, v žltom svetri), ktorému na pomoc pribehne verný sused Mat (v čiapke s brmbolcom, ktorú nosí aj v obývačke). A nikdy ich neopúšťa optimizmus a nápady. Ich priateľstvo je výchovné – nikdy si nevyčítajú hlúposti, len pokrútia hlavou a s radosťou sa vrhajú do ďalšej práce. Nakoniec predsa len došlo k drobným konfliktom, ale tie sa vždy rýchlo urovnajú. A keď to vyzerá na idylu, miesto šťastného konca sa spravidla niečo zosype.

Prečo sa seriál robil najskôr pre Bratislavu a nie pre Prahu? Nuž lebo pražskí cenzori si mysleli, že farba svetrov Pata a Mata symbolizuje konflikt Sovietskeho zväzu a Číny (preto ho mal Mat istý čas sivé). Mimochodom, Pat a Mat boli v každom jednom seriáli sami, nikdy sa tam neobjavila iná postava. Keď Mat búcha metlou do stropu, tak v skutočnosti „vysiela“ SOS v morzeovke.

Po smrti autora Lubomíra Beneša vznikol bez súhlasu dedičov jeden diel (Karty), ktorý bol dlhší, postavičky mali mimiku a rozprávali – ten sa však do série nepočíta. Bez autorských práv je táto epizóda u nás zakázaná. Spoznáte ju podľa formátu 16:9 na obraze.

Po revolúcii chcel Beneš spraviť aj polhodinové časti, alebo dokonca celovečerný film, ale tvorcovia sa hádali, mali rôzne predstavy a tím sa rozpadal. Pat a Mat sa vracajú má na svedomí syn Beneša Marek. Neskôr vznikol najnovší seriál Pat a Mat na vidieku, no dvojica kamarátov neodpočíva, lebo ich stále využívajú v nejakých reklamách a podobne. Poisťovne a veľké firmy – v poriadku. Ale keď ich chceli politické strany, tak Beneš povedal nie. Nuž a po 40 rokoch predsa len došlo aj na film.

Detské tričká Pat a Mat sú stále veľmi obľúbené a stále sa dajú kúpiť v dobrých obchodoch typu Najdarčeky.eu.