Od začiatku bol seriál Máša a medveď zásah do čierneho: ozajstný rodičovský life hack ako „znehybniť“ malé deti. Zvedavá Máša má 3 roky, preto je seriál určený najmä pre predškolskú mládež. V Rusku začali diely vychádzať v roku 2009, na Youtube sa objavili v roku 2014.

Na začiatku bol animátor-režisér Kuzovkov, ktorý hľadal investora pre oživenie svojej detskej knižky. Inšpiroval sa na akejsi dovolenke, keď neposedné dievčatko na pláži nedalo dýchať svojim rodičom. Po prvých dieloch im bolo jasné, že majú v rukách úspešnú značku a dnes má štúdio Animaccord 150 pracovníkov (Animaccord je aj značka Medveďovej chladničky).  A v ruskom meste Elaň majú sochu (teda, sôch je o dosť viac, ale väčšinou sú vyrezávané z dreva).

Prečo za 10 rokov vyšli iba 3 série (každá po 26 epizód)? Nuž, animácia je obrovská piplačka – za jedeň deň 70 animátorov vyrobí iba 3-4 sekúnd zo 6-minútového dielu. Náklady na túto krátku epizódu sú vyše 200 tisíc eur. V seriáli sa nerobia kompromisy, akými sa napríklad preslávili štúdia Hanna-Barbera, kde sa donečkonečna opakovali statické obrázky a štúdio preskakovalo celé časti animácie. Detaily sa robia ako vo veľkom filme. Máša vie hrať šach a na gitaru, ale je mizerná kuchárka, medveď Miša síce túži po pokojnom dôchodku, ale keď je chvíľu ticho, Máša mu začne chýbať.

Seriál sa sleduje v takmer každej krajine sveta – má preklad do 35 jazykov, ale keďže sa v ňom veľa nerozpráva, jazyk je univerzálny. Niektoré diely dosahujú na Youtube miliardové sledovanosti – a áno, v januári 2019 bola Máša a Medveď najsledovanejším videom na svete vôbec. Máša ma zmluvu aj s Netlifxom, ale štatistiky odtiaľto nie sú známe – zrejme nebudú nízke.

Ako a prečo Máša a Medveď tak veľmi pútajú maličké detičky urobila štúdiu Katolícka univerzita v Ružomberku a jej poznatky sa zdieľali aj v zahraničných médiách. A áno, keďže je na celom svete, a nie každý rodič je fanúšik, niekedy sa uvažuje aj o politickom vplyve seriálu.

Seriál má jedinu stabilnú dabingovú herečku – Alinu Kukuškinu, ktorá má dnes už 18 rokov. Na ochranárskeho bývaleho cirkusanta Medveďa nevedeli zohnať herca, tak sa toho ujal dabingový režisér Kutnevič sám. V americkej verzii dabuje Mášu herečka, ktorej rozprávky zase dabuje Alina v ruštine. V Česku Mášu začali najskôr dabovať amatéri, pretože Česká televízia kúpila práva až neskôr.